FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB

FOTO DINAMO - FCSB / Gigi Becali s-a sabotat singur! L-a cerut pe Torje titular și mijlocașul i-a ridiculizat jucătorii :D + de când nu mai marcase Piticul în Derby

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 februarie 2018 21:35

Gigi Becali declara ironic înaintea derby-ului dintre Dinamo și FCSB că dorește să-l vadă pe Gabi Torje titular. "Hai bagă-l pe Torje, te rog frumos. Joacă cu el, te rog eu mult", îi spunea patronul antrenorului lui Dinamo, Vasile Miriuță. Calculul nu s-a dovedit prea înțelept.

Torje a început din primul minut și a fost artizan la ambele goluri marcate de "câini" până în minutul 60.

La reușita de 1-0, Torje le-a înnodat picioarele adversarilor și a pasat decisiv pentru Pesici.

Torje a încununat o seară perfectă pentru el cu golul din minutul 57, când l-a driblat în două rânduri pe Găman și a înscris, Andrei Vlad punând și el umărul la reușită.

Torje nu mai marcase într-un derby din 25 aprilie 2011, când înscria unicul gol al lui Dinamo în înfrângerea cu Steaua din finala Cupei României, scor 1-2.

Mijlocașul a fost înlocuit în minutul 72 în uralele fanilor. În locul său a intrat Sergiu Hanca.

Ce spunea Becali

Becali a avut un dialog cu Vasile Miriuță la TV Digi Sport în urmă cu 5 zile în care i-a cerut antrenorului să-l folosească pe Torje.

Becali: "Vasile, joci titular cu Palic şi Torje?"
Miriuţă: "Nu ştiu, mai sunt cinci zile. Să văd dacă sunt în formă"
Becali: "Hai bagă-l pe Torje, te rog frumos. Joacă cu el, te rog eu mult"
Miriuţă: "Va fi, va fi pe teren. Nea Gigi, noi vom avea 30.000 de suporteri duminică, ei ne vor împinge de la spate spre victorie"
Becali: "Orice s-ar întâmpla, punctele se înjumătăţesc, aşa că nu e niciun fel de problemă"

Vezi programul și clasamentul Ligii 1 AICI!