FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - ASTRA GIURGIU / CFR CLUJ - VIITORUL

FOTO + VIDEO CENTENAR în Gruia! CFR Cluj este campioana 100 a Ligii 1, după 1-0 cu Viitorul! Al patrulea titlu din istoria clubului ardelean, care o egalează pe U Craiova

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 mai 2018 21:29

CFR Cluj este noua campioană a României. "Feroviarii" s-au impus la limită, 1-0 cu Viitorul, și au cucerit al patrulea titlu din istorie. FCSB a învins-o pe Astra, tot 1-0, însă rezultatul nu i-a ajutat cu nimic pe roș-albaștri.

Meciurile decisive pentru titlu au avut o desfășurare asemănătoare. Primele 45 de minute au fost explozive atât în "Gruia" cât și pe Arena Națională. FCSB a atacat în permanență și a deschis scorul în minutul 40, prin Gnohere.

Fiesta a durat doar trei minute la București pentru că CFR a deschis scorul în minutul 43, prin Djokovici.

Clujenii au scăzut turațiile în repriza secundă, însă chiar și așa Viitorul a fost incapabilă să aducă pericol la poarta lui Arlauskis. A fost, probabil, una dintre cele mai slabe reprize din acest campionat pentru echipa lui Hagi.

Steliștii au așteptat în zadar o răsturnare de scor în meciul CFR-ului. Echipa lui Dică a dominat și repriza secundă, însă nu a mai reușit să înscrie.

S-a terminat 1-0 pe ambele stadioane, rezultate care îi aduc CFR-ului titlul la ediția cu numărul 100 a Ligii 1 și al patrulea din istorie. Dan Petrescu câștigă încă un titlu în România, după cel cucerit cu Unirea Urziceni în 2009!

FINAL: CFR - Viitorul 1-0 / FCSB - Astra Giurgiu 1-0 / Poli Iași - U Craiova 1-2

CFR Cluj - Viitorul 1-0 // Final de meci la Cluj. CFR se impune cu 1-0 și e noua campioană a României!

Clasament final play-off!

CFR - Viitorul, min 90+4: Clujenii trag serios de timp în ultimele minute ale partidei

FCSB - Astra Giurgiu // Final de meci pe Arena Națională! FCSB câștigă cu 1-0, dar scorul la Cluj continuă să fie nemodificat

FCSB - Astra // min.90+3: Abang irosește o ultimă ocazie a Astrei

CFR - Viitorul //  min.90+2: Deac iese de pe teren accidentat, pe teren își face apariția Laurențiu Rus

CFR Cluj - Viitorul / min.90: 4 minute de prelungiri arătate la Cluj, 3 la București

CFR Cluj - Viitorul / min.86: Suporterii de pe stadionul "Constantin Rădulescu" au început să cânte "Campionii, campionii" și par să fi dat deja startul petrecerii

FCSB - Astra // min.83: Erico da Silva prinde un șut bun de la distanță, Bălgrădean reușește să boxeze. Goalkeeper-ul stelist a avut o prestație excelentă în meciul de azi

CFR - Viitorul // min:81: Dan Petrescu face o schimbare la trecerea timpului. Intră Mailat și iese Țucudean

FCSB - Astra // min:75: Man scoate din joc doi jucători, șutează periculos, dar Iliev respinge până la Cristi Tănase, care finalizează dezamăgitor deși se afla într-o poziție perfectă

FCSB - Astra // min.72: Încă o schimbare în echipa Astrei: a ieșit Balaure și a intrat Valentin Gheorghe

CFR - Viitorul // min.69: De Nooijer e aproape de autogol, mingea respinsă greșit de acesta ducându-se în corner

FCSB - Astra //min.67: Dică mai face o schimbare, îl scoate pe Florinel Coman și îl introduce pe Dennis Man

CFR Cluj - Viitorul //min.63: Viitorul joacă foarte prost în aceste momente și nu pune deloc în pericol poarta lui CFR Cluj

FCSB - Astra Giurgiu // min.56: Prima schimbare și la Astra. Mulțescu îl scoate de pe teren pe Urko Vera, fotbalistul împrumutat de la CFR Cluj, și îl introduce pe Laurențiu Buș

CFR Cluj - Viitorul // min.49: CFR are o lovitură liberă periculoasă de la 20 de metri, dar Deac execută slab, în zid

FCSB - Astra Giurgiu // min.46: Schimbare neașteptată făcută de Dică la pauză: iese Gnohere și intră Cristi Tănase

CFR Cluj - Viitorul // min.46: Hagi face prima schimbare, intră Mățan, iese Voduț, inexistent în primele 45 de minute

CFR Cluj - Viitorul // min.46: Începe repriza a doua și la Cluj! CFR conduce la limită, 1-0, iar la acest scor este campioana României!

FCSB - Astra Giurgiu // A început repriza secundă! Roș-albaștrii sunt în avantaj, 1-0, după golul lui Gnohere din minutul 40

Clasamentul actualizat la pauza celor 3 meciuri care se dispută acum!

CFR Cluj - Viitorul // Pauză și la Cluj. Echipa lui Dan Petrescu e în avantaj, 1-0, și la acest scor este noua campioană a României!

FCSB - Astra Giurgiu // Pauză pe Arena Națională! FCSB - Astra Giurgiu 1-0!

CFR - Viitorul // min:43: GOOOOOL CFR Cluj! "Feroviarii" deschid scorul în minutul 43, la doar 3 minute distanță după ce FCSB punctase cu Astra. Nou-intratul Djokovici se înalță peste apărarea Viitorului și îl învinge superb, cu capul, pe Cojocaru, după o centrare excelentă a lui Deac!

FCSB - Astra // min.40Ș GOOOOOLL pe Arena Națională! Gnohere deschide scorul pentru FCSB. Francezul a înscris în poarta goală după o centrare ideală a lui Ovidiu Popescu. La aceste scoruri, FCSB e campioană!

FCSB - Astra // min.37: Gnohere finalizează modest cu capul, deși se afla într-o poziție extrem de favorabilă

CFR Cluj - Viitorul // min 36: Schimbare la CFR Cluj. Accidentat, Bordeianu nu mai poate continua partida și e înlocuit cu Djokovici

FCSB - Astra // min 31: Bălgrădean respinge miraculos șutul bun expediat de Mrzljak de la marginea careului

FCSB - Astra // min.29: Budescu cere penalty în urma unui duel cu Polczak, dar Marius Avram lasă jocul să continue, acordându-i și un "galben" pentru simulare jucătorului stelist. Reluările arată însă că "centralul" ar fi trebuit să dicteze penalty în favoarea lui FCSB!

FCSB - Astra // min.25: Iliev respinge salvator o nouă lovitură bună de cap a lui Planici

FCSB - Astra // min.22: Giurgiuvenii îi iau prin surprindere pe steliști la o lovitură liberă, mingea ajunge în unghi, la Florentin Matei, al cărui șut e respins în corner de Bălgădean

FCSB - Astra // min.18: Florinel Coman șutează superb de la 20 de metri, mingea se duce puțin peste poartă!

CFR Cluj - Viitorul // min.16: Ocazie imensă ratată de Cristi Ganea. Scăpat singur cu Arlauskis, fundașul naționalei l-a lobat pe portarul lituanian, mingea ducându-se puțin peste poartă!

FCSB - Astra / min.15: Momente bune de joc pentru Astra, care se află de 2 minute în ofensivă. Giurgiuvenii beneficiază de un corner în urma unui șut al lui Matei deviat de apărarea FCSB-ului

FCSB - Astra // min.8: Lovitura de cap a lui Planici, venită în urma unui corner, se duce puțin peste poarta lui Iliev

CFR Cluj - Viitorul // min.7: Gazdele atacă furibund, fără rezultat pe tabela de marcaj până acum

FCSB - Astra // min.3: Giurgiuvenii încearcă să lovească pe contraatac. Abang scapă singur cu Bălgrădean, șutează puțin pe lângă, dar tușierul semnalizase un ofsaid

CFR Cluj - Viitorul  // min.2: Omrani ratează o ocazie mare pentru CFR Cluj. Atacantul a driblat doi jucători ai Viitorului și a șutat puțin peste poarta lui Cojocaru

FCSB - Astra // min.2: Steliștii încep entuziasmant meciul cu Astra și se năpustesc în atac încă din primele minute ale partidei! Mrzljak a respins aproape de linia porții o minge pe care scria gol.

min.1: Au început cele două meciuri care vor decide campioana Ligii 1 din acest sezon. Pe Arena Națională, moment de reculegere în memoria lui Cristian Țopescu.