FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ASA TG MUREȘ 2-1

FOTO + VIDEO Fundașul aduce victoria! Dinamo cîștigă derby-ul cu ASA, 2-1, grație dublei lui Marc

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 octombrie 2015 22:23

Dinamo a cîștigat derby-ul etapei, 2-1 cu ASA, și a urcat pe podiumul Ligii 1, locul 3.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

Dinamo - ASA Tg. Mureș 2-1 (Marc 40', 56' / N'Doye 50') - VIDEO
Cartonaș roșu:
Bejan 80'

Primele 40 de minute au fost anoste, fără ocazii și cu un singur șut pe poartă, a lui Mureșan din lovitură liberă de la 25 de metri.

În minutul 41, Marc a deschis scorul. Fundașul a marcat cu un șut din cinci metri, după un corner și o neînțelegere a defensivei mureșene.

În minutul 50, Ousmane N'Doye, intrat la pauză, a restabilit egalitatea. Mijlocașul a șutat de la marginea careului, iar șutul a fost deviat de Ghomsi și l-a învins pe Cerniauskas.

Doar șase minute a rezistat egalitatea, pînă cînd Marc a reușit dubla, marcînd cu un șut din șase metri. La faza golului, mureșenii au protestat, acuzîndu-i pe "cîini" că nu au trimis mingea afară deși Hanca se afla căzut pe teren.

Pînă la final, Dinamo a controlat jocul și nu le-a dat celor de la ASA șansa de a egala. În plus, în minutul 80 mureșenii au rămas în 10, după ce Bejan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

După această victorie Dinamo urcă pe locul trei, cu 24 de puncte. ASA rămîne pe locul șase, cu 19 puncte.

Echipe de start:

Dinamo: Cerniauskas – Fai, A. Marc (Puljici 59'), Mevlja, Ghomsi – Vojnovic, P. Anton (cpt) – C. Matei (Shalaj 80'), D. Rotariu, Palic – Gnohere (Essombe 62')
Rezerve: Abraham – , Van Haaren, , I. Șerban, Feussi,
Antrenor: Mircea Rednic.

ASA: Viciu – Golanski(N’Doye 46'), Ivan Gonzalez, Bejan, Velayos – G. Mureșan (cpt), Brandan – Hanca, Cl. Voiculeț(Axente 75'), Romario Kortzorg – Manolov (Ramiro Costa 46')
Rezerve: Stăncioiu –  Pedro Louis, Gorobsov, I. Balaur,
Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare)
Asistent 1: Florin Danșa (Oradea)