FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - MFK KOSICE 1-0

Gata de furtună

Articol de - Publicat sambata, 14 februarie 2009 00:00

Rapid a cîştigat al treilea amical din patru pe un vînt teribil, iar de azi aşteaptă la Bucureşti reluarea campionatului.

Bun pentru pregătire fizică, dar irelevant pentru fotbal, aşa a fost ultimul amical jucat de Rapid în Turcia. Giuleştenii s-au bătut cu slovacii de la Kosice, locul 4 în campionatul intern, pe o furtună ca pe mare.

Mingi care pluteau în aer secunde bune la degajări plus execuţii care căutau să profite de direcţia din care bătea puternic vîntul, toate au fost ingredientele unui amical în timpul căruia fotbaliştii numărau minutele care îi despărţeau de revenirea la Bucureşti.

Marinescu e numărul 1
Chiar şi pe o asemenea vreme, alb-vişiniii s-au putut alege cu concluzii. Una dintre ele a fost prilejuită de absenţa lui Elinton Andrade. Cu brazilianul plecat acasă pînă luni, Andrei Marinescu a fost titular şi a apărat bine, deşi a fost solicitat de adversari, galbeni uriaşi care trimiteau orice minge în faţă. Vezi o interventie a lui Marinescu

Dobroiu, peste Joao Paulo
Rapid a atacat greu, fiindcă nu a mai avut posesie zdrobitoare, aşa cum se întîmplase cu Vorskla (1-0) şi cu Jagiellonia (2-0), şi nici atacanţii n-au prea ajutat în prima parte. Cu Dobroiu în locul lui Joao Paulo, lucrurile s-au schimbat. Vezi golul marcat de Dobroiu

Djalovici a reuşit prima acţiune bună a meciului şi vîrful de 21 de ani adus de la echipa a doua a marcat pe lîngă portar (66). Maftei a creat o superacţiune pe final, ;) cu driblinguri încheiate cu un şut cu stîngul în bară. Vîntul a continuat să bată tare pînă la final, dar pentru rapidişti furtuna adevărată începe peste două săptămîni.

CELELALTE REZULTATE ALE STAGIULUI DIN TURCIA
1-0 cu Vorskla (Ucraina), gol Dobroiu
2-0 cu Jagiellonia (Polonia), goluri Grigorie, Pitbull Vezi aici reusita lui Pitbull
1-2 cu Şahtior (Ucraina), gol Djalovici

Clientul stomatologului :D
Ghinion incredibil pentru Joao Paulo Pinto! Vîrful portughez a primit iar o lovitură în faţă şi s-a lovit la dinţi. :( Faza s-a petrecut la mijlocul primei reprize, dar lusitanul a continuat pînă la final, verificîndu-şi din cînd în cînd dantura cu degetele. Joao a ajuns la urgenţe după amicalul trecut, cu Şahtior, tot din pricina unui cot care îi deplasase cîţiva dinţi.

Patru în tribună
Rapid a terminat turneul din Antalya decimată de accidentări. Costin Lazăr, Juliano Spadacio, Cesinha şi Pitbull au văzut meciul din tribună din cauza accidentărilor. Dintre ei, Juliano e singurul în pericol să rateze prima etapă din retur, cu Bistriţa. Lazăr, Pitbull şi Cesinha, cu contracturi, se antrenează, dar la intensitate redusă.

Kassaly a avut emoţii
Daouda Kassaly, portarul din Niger pe care Rapid l-a transferat acum o săptămînă, a avut aseară cel mai greu test de cînd a ajuns în Turcia. În 30 de minute, cît a stat pe teren, africanul a fost salvat o dată de bară la o lovitură liberă, iar la altă fază a fost aproape să încaseze un gol de la 40 de metri, dar mingea a căzut pe plasa porţii.

ŞTIRILE MECIULUI

» Dobroiu a fost felicitat pentru gol într-un fel ciudat: muntenegrenii din echipă l-au băgat la mijloc, Bozovici i-a dat şuturi în fund, iar Djalovici, palme în cap. :)

» Slovacii au făcut prima schimbare după mai bine de o oră. "Ăştia joacă la rezultat", au glumit giuleştenii. :)

» Adrian Iencsi a jucat al doilea meci de la revenirea la Rapid. Fostul internaţional a evoluat în ultimele zece minute, înlocuindu-l pe Doru Bratu, care ieşise din cauza unei accidentări.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”