FOTBAL  »  Superliga  »  MECI AMICAL

Gaz Metan învinge Gloria Bistriţa într-un meci amical

Articol de GSP - Publicat joi, 05 februarie 2009 00:00

Gloria a disputat, joi, 5 februarie, primul meci de pregătire al celui de-al doilea stagiu din Antalya, în compania formaţiei Gaz Metan Medias, locul 16 în Liga I. Partida s-a desfăşurat pe unul dintre terenurile de la Adora Football Center, la finalul celor 105 minute (prima repriza a avut 60 de minute, a doua - 45) tabela indicînd scorul de 1-0 (0-0) în favoarea echipei din Mediaş.

În minutul 97 formaţia din Mediaş avea să înscrie golul victoriei, prin Pîrvulescu, care l-a învins pe Albuţ cu un şut la colţul lung, din lateral stînga. Pe final, mingea şutată de Diogo nu şi-a atins ţinta, iar scorul a rămas 1-0 pentru echipa antrenată de Cristian Pustai, după un meci disputat.

Gloria în prima repriză: Ţurcaş (Tătăruşanu ’35) - Vagner, Joao Pedro, Ciucă, Miclăuş - R. Mărginean, A. Mureşan (D. Sabou ’52) - Curţuius, Coroian (Anca ’46), C. Petre - Hora.

Gloria în repriza a doua: Tătăruşanu (Albuţ ’68) - Grosu, Fizeşan, Trtovac, Velcovici - Negrean (Silvăşan ’88), D. Sabou, Enescu - Diogo, Borbely - Anca.

Ioan Ovidiu Sabau : „La noi s-a văzut o oboseală fizică, cei de la Mediaş au foat mai proaspeţi şi mai rapizi decît noi. Sîntem foarte încărcaţi în această perioadă. Cînd eşti încărcat, de aici pleacă şi gîndirea mai lentă, şi execuţiile, şi deplasarea e mai greoaie.

S-au făcut greşeli, dar totul pleacă de la încărcarea din această perioadă. La ultimele jocuri va fi altceva şi atunci pot trage concluziile”, a spus Sabău pentru site-ul oficial al Gloriei.

Sursa: acfgloria.ro

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”