FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gigi Becali își face „mea culpa” pentru parcursul FCSB din play-off: „Am greșit, dar mi-a zis că îl distrugem”

Gigi Becali, patron FCSB +19   FOTO
Gigi Becali, patron FCSB

Articol de GSP - Publicat luni, 17 mai 2021 12:55 / Actualizat luni, 17 mai 2021 14:25

Gigi Becali (62 de ani), finanțatorul de la FCSB, spune că ar fi trebuit să îl scoată pe Andrei Vlad (22) din poartă după meciul pierdut pe „Ion Oblemenco” cu CS Universitatea Craiova, scor 0-2.

Gigi Becali regretă că nu a ordonat ca Andrei Vlad să fie trecut pe banca de rezerve mai din timp. Pe 29 aprilie, portarul „naționalei” de tineret a gafat pe „Ion Oblemenco”, și a facilitat astfel victoria celor de la CS U Craiova cu FCSB, scor 2-0. Vlad a rămas titular și a greșit și în următorul meci, cu CFR Cluj (1-1), când campioana ultimelor 3 sezoane a egalat în minutele de prelungire.

Gigi Becali încă se gândește la maniera în care FCSB a ratat victoria cu CFR Cluj și spune că ar fi trebuit să îl scoată pe Vlad din poartă după gafa comisă cu Craiova. Cătălin Straton i-a luat locul lui Vlad abia în etapa 7, la pauza meciului cu Academica Clinceni, scor 2-2.

Gigi Becali: „Trebuia să îl schimb pe Vlad după meciul cu Craiova”

„Am greșit și eu, am vrut să îl schimb pe Vlad după meciul cu Craiova, când a luat golul ăla de la Nistor. Am zis că înseamnă că are emoții. Mi-a zis Popa (n.r. - antrenorul de portari de la FCSB) că îl distrugem. «Bine mă, atunci hai să nu-l distrugem». Ș l-am mai lăsat, dar nu trebuia să îl las. Aseară s-a văzut experiența unui portar mai în vârstă. Vlad are emoții, nu vreau să îl judec, să îl condamn. Emoția nu poate fi antrenată, controlată. Vlad e un portar tânăr.

Ce să fac eu dacă Vlad nu o scapă în poartă în minutul 93 (n.r. - în meciul cu CFR)? Am fi avut 4 puncte peste ei și nu mai jucam cu presiune. Mi se reproșează că de ce nu l-am luat la bătaie pe Vlad? Trebuia să intru eu în poartă, să o apăr eu?”, a spus Becali la Pro X.

Toni Petrea: „Dacă patronul a spus asta despre Andrei Vlad, de ce mă mai întrebați pe mine?”

După Sepsi OSK - FCSB, Toni Petrea, antrenorul de la FCSB, a vorbit despre decizia de a-l înlocui din nou pe Dragoș Nedelcu după doar o jumătate de oră, dar și despre absența lui Andrei Vlad din poarta FCSB-ului. Acesta a fost înlocuit cu Straton, după ce patronul Gigi Becali a decis mazilirea tânărului goalkeeper.

„Dragoș Nedelcu a acuzat probleme medicale, de asta a fost scos. Am apelat la varianta Straton și nu la Andrei Vlad pentru că evoluțiile lui au fost dezamăgitoare în ultima perioadă. Dacă patronul a spus și el asta, de ce mă mai întrebați pe mine?”, a spus, vizibil iritat, Toni Petrea.

Clasament Liga 1: CFR Cluj, la o victorie de titlu

Calcule la titlu. CFR Cluj, favorită în fața FCSB

Pentru a avea un meci cu titlul pe masă în Gruia, în ultima etapă, FCSB trebuie să primească ajutor de la Botoșani. Cum poate deveni FCSB campioană:

• CFR Cluj să piardă la Botoșani, FCSB să scoată cel puțin un punct cu Craiova. FCSB să câștige meciul direct din ultima etapă
  • CFR Cluj să facă egal la Botoșani, FCSB să câștige cu Craiova. FCSB să câștige meciul direct din ultima etapă.

Programul ultimelor două etape din play-off:

Etapa 9

• FC Botoșani - CFR Cluj, 18 mai, ora 20:30
  • FCSB - CS Universitatea Craiova, 19 mai, 21:30
  • Academica Clinceni - Sepsi Sf. Gheorghe, 20 mai, ora 20:30

Etapa 10 (urmează să fie stabilită ziua și ora)

• CFR Cluj - FCSB
  • CS Universitatea Craiova - Academica Clinceni
  • Sepsi Sf. Gheorghe - FC Botoșani

Mai multe știri din Liga 1:

Ilie Dumitrescu l-a înfruntat în direct pe Becali: „Tu nu ești vinovat? Asumă-ți!” » Replica lui Gigi

CS U Craiova, fără jumătate de echipă cu FCSB?! Oltenii pot rata cupele europene