FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - FCU CRAIOVA

Arbitrul Horațiu Feșnic a comis o greșeală imensă în prima repriză a meciului dintre FC Voluntari și FCU Craiova, din runda cu numărul #6 a play-out-ului din Superliga. +6   FOTO

Articol de - Publicat marti, 23 aprilie 2024 17:33 / Actualizat marti, 23 aprilie 2024 19:15

Partida este una extrem de importantă în economia salvării de la retrogradare. Înaintea meciului, Voluntari ocupa locul 12, cu 21 de puncte, în timp ce oltenii se clasau pe ultimul loc, cu 18 puncte, la egalitate cu cei de la FC Botoșani.

Ce face Dorin Rotariu, la două luni după despărțirea de FCSB: „În vară semnează!”
MERCATO

În minutul 24, la scorul de 0-0, Juan Bauza i-a furat mingea lui Ricardinho în apropierea careului, dar într-o zonă laterală, aproape de tușă. Apărătorul ilfovenilor l-a tras de tricou pe argentinian, iar acesta a căzut. „Centralul” Horațiu Feșnic nu a stat pe gânduri și i-a arătat cartonașul roșu lui Ricardinho pe motiv că acesta a făcut fault din postura de ultim apărător, împiedicându-și adversarul aflat într-o situație iminentă de a marca.

Doar că, imaginile îl contrazic pe Feșnic. În poze se poate observa cum Matricardi, fundașul ilfovenilor, venea în alergare din zona centrală. Chiar dacă fundașul se afla puțin în urma lui Bauza, acesta avea șanse extrem de mari să îl ajungă pe argentinian, ținând cont de poziția centrală pe care o avea, spre deosebire de fotbalistul oltenilor.

+2 FOTO

Aflați în camera VAR, Iulian Dima și Vladimir Urzică au analizat faza timp de un minut, dar au decis să nu îl cheme pe „central” să revadă faza. Decizia a fost contestată vehement de jucătorii celor de la Voluntari.

Chiar și Ionuț Angheluță, comentatorul de la Digi Sport, a rămas „mască” în momentul în care a văzut că fundașul ilfovenilor este eliminat: „Faultează Ricardinho, nu poate scăpa de galben. E roșu! Este o decizie drastică. Venise Matricardi”, a spus acesta în momentul fazei.

Faza în care Feșnic l-a eliminat pe Ricardinho în Voluntari - FCU Craiova

Banca lui FCU a întâmpinat cu aplauze decizia confirmării cartonașului roșu din camera VAR. De cealaltă parte, câteva proteste timide ale secundului Cebotaru.

VIDEO. FC Voluntari - FCU Craiova » Robert Niță: „Un plus de valoare individuală pentru Craiova, însă Voluntari are un grup mai puternic”

Lovitură înainte de Sepsi - FCSB! Convins să continue: „Sută la sută, am convenit toate datele”
SEPSI - FCSB
Veste nesperată » Radu Drăgușin ar putea prinde șase meciuri de foc înainte de Euro 2024!
ANGLIA

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”