FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - FERENCVAROS 1-0

INVINCIBILA Steaua » Al cincilea succes în amicale

Articol de - Publicat luni, 12 iulie 2010 00:00

Steaua a cîştigat al cincilea amical, cu o echipă improvizată

Dintre jucătorii importanţi, Geraldo a demonstrat că poate fi un titular de bază. Martinovici are şanse mici să prindă primul "11" Vezi rezumatul partidei Steaua - Ferencvaros 1-0! (video)

Piţurcă a folosit în partida cu Ferencvaros o formulă inedită. Cu o echipă formată din mai mulţi jucători de la Steaua II, tehnicianul roş-albaştrilor a dorit să-i vadă la lucru şi pe fotbaliştii pe care i-a folosit mai puţin în celelalte partide.

Meciul a fost destul de modest, doar Surdu şi Alexandru Lazăr arătînd o formă foarte bună. Surdu a fost şi cel care a marcat singurul gol al partidei, în minutul 35, după o pasă bună primită de la Năstăsie. Pentru prima dată, Piţi a încercat cuplul de fundaşi centrali Geraldo Alves - Novak Martinovici.

Portughezul are clasă
Geraldo a evoluat fundaş central în partea stîngă şi a avut o evoluţie foarte bună. Are o detentă impresionantă, loveşte foarte bine mingea şi cu piciorul stîng, deşi de bază la el este dreptul. Din punct de vedere fizic mai are însă destul de lucru, din această cauză avînd are şanse mici să fie titular în prima etapă.

Martinovici depăşit
Celălalt stoper al roş-albaştrilor, sîrbul Martinovici, nu a prins o zi foarte bună. A evoluat în partea dreaptă, dar a fost depăşit în dese rînduri la viteză de jucătorii maghiari. Singurul capitol la care stă destul de bine este jocul aerian. Pe final a resimţit dureri musculare, dar a continuat să joace.

Steaua-Ferencvaros 1-0 (1-0)
A marcat: Surdu (34)

Steaua: C. Lungu - Todorov, Martinovici, Geraldo, L. Filip - Bicfalvi - Năstăsie, Al. Lazăr, A. Ionescu, Toja - Surdu
Antrenor: Victor Piţurcă
Au mai jucat: Mustaţă, Răduţ, Al. Păcurar, Kapetanos, V. Rusu

Angelov face doar alergări
Bulgarul Stanislav Angelov nu a fost folosit nici un minut în partida de ieri contra celor de la Ferencvaros. Acesta a efectuat două reprize de alergări de cîte zece minute, după care a plecat la vestiare. Fotbalistul în vîrstă de 29 de ani are şanse să debuteze în întîlnirea de marţi contra celor de la Zamalek.

Inbox

- Ionuţ Năstăsie a fost schimbat la pauză, pentru că a simţit o durere la coapsă, iar Piţi nu a dorit ca jucătorul său să rişte o accidentare mai gravă.
- Marius Stan a fost aseară şi a urmărit jocul Stelei: "Am dorit să văd şi eu la ce nivel se află echipa din Ghencea".
- La meciul de aseară au asistat şi 10 suporteri români, care le-au cerut la final autografe jucătorilor

Inbox

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”