FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA A FĂCUT 0-0 ÎN ULTIMUL AMICAL DIN AUSTRIA, ÎN COMPANIA NEMŢILOR DE LA NURNBERG

Jumătatea goală sau cea plină?

Articol de - Publicat sambata, 19 iulie 2008 00:00

Steaua a fost sigură în apărare, iar în atac a contat atîta timp cît pe teren s-a aflat Szekely, grecul Kapetanos deziluzionînd

Ultima repetiţie din stagiul austriac l-a făcut pe Lăcătuş să înceapă meciul cu acelaşi "11" ca şi partida cu Beşiktaş, semn că aceasta e echipa pe care "Fiara" se gîndeşte să o folosească şi în debutul campionatului. Adversară i-a fost o echipă mai modestă decît cea a turcilor, FC Nurnberg, proaspăt retrogradată din Bundesliga, iar meciul, disputat la Schwarzach, n-a fost unul spectaculos, însă i-a oferit destule concluzii lui Lăcătuş.

Szekely one man show

Cel mai bun om al Stelei a fost, de departe, Szekely. A făcut cu Golanski un cuplu imposibil de oprit în banda dreaptă, iar în prima repriză s-a aflat de nu mai puţin de 4 ori la finalizare. Cînd pe stînga, cînd pe dreapta, şuturile sale au fost însă parate în extremis de portarul nemţilor.

Petre Marin, o certitudine

Un alt plus, siguranţa în apărare. Dacă Lăcătuş nu-şi făcea griji în privinţa trioului Golanski - Rădoi - Ghionea, de aseară poate răsufla uşurat: pe stînga are cine să-l înlocuiască cu brio pe Emeghara pînă la revenirea acestuia. Petre Marin n-a greşit nimic, a fost singurul care a încercat diagonale şi a smuls şi aprecieri din tribună de la Gigi Becali.

Kapetanos şi Tiago "subţiri"

N-a fost numai lapte şi miere în jocul Stelei. În atac, Kapetanos s-a mişcat puţin şi greu, mingile pe care le-a jucat putînd fi numărate pe degetele de la o singură mînă. Introdus în ultimele 30 de minute, Badea a fost mult mai activ şi a ratat o bună ocazie (70). În plus, nici Tiago n-a fost acel număr 8 pe care îl aşteaptă Lăcătuş. A părut că gîfîie pe teren şi n-a ajutat mai deloc ofensiva roş-albaştrilor, părînd mai degrabă o verigă slabă decît o certitudine în primul "11".

Steaua - FC Nurnberg 0-0

Steaua: Zapata - Golanski, Rădoi (Goian, 63), Ghionea (E. Baciu, 63), P. Marin (Neşu, 72) - Pleşan (Cl. Ionescu, 80) - Szekely (Ochiroşii, 50), Tiago (Ov. Petre, 65), dayro Moreno (B. Stancu, 60), Nicoliţă (Neaga, 73) - Kapetanos (V. Badea, 60).
Antrenor Marius Lăcătuş

Precedentele amicale ale cantonamentului

Steaua - Swindwon Town 2-2
Steaua - Viktoria Plzen 1-1
Steaua - Beşiktaş 1-0

Steaua a revenit azi-noapte

Imediat după terminarea amicalului, jucătorii Stelei au mers direct la aeroportul din Salzburg, de unde, la bordul unui charter, s-au deplasat spre Bucureşti. Lăcătuş le va oferi două zile libere jucătorilor, iar de luni se va intra în linie dreaptă pentru pregătirea amicalului de lux cu AS Roma, programat sîmbăta viitoare, în Ghencea.

La un pas de bătaie

În minutul 21, Szekely a fost victima unui atac criminal al unui jucător de la Nurnberg. Imediat, Golanski a sărit către fotbalistul nemţilor, Masmanidis, jucătorii fiind la un pas să se încaiere. Arbitrul a intervenit şi nu i-a mai permis celui care l-a agresat pe Szekely să continue meciul, el fiind înlocuit cu alt jucător.

Arthuro, tot pe bară

Nici aseară, la ultimul amical din Austria, brazilianul Arthuro n-a fost folosit vreun minut, la fel ca şi în precedentele patru jocuri. Arthuro a stat în tribună, alături de Lăcătuş, după care a vizionat meciul lîngă Mario Branco, omul care ajută clubul din Ghencea la perfectarea transferurilor străinilor. Arthuro va începe de luni antrenamentele tactice alături de colegii săi şi va debuta în meciul de prezentare cu AS Roma, de sîmbăta viitoare.

Szekely s-a accidentat

Mijlocaşul Stelei a fost cel mai vînat jucător din echipa Stelei. După mai multe intrări dure ale nemţilor, Szekely a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 50, acuzînd probleme la pulpa stîngă. Accidentarea l-a îngrijorat pe Gigi Becali. "Ce-ai păţit, tată? E grav?", l-a întrebat patronul pe Szekely, după care s-a dus după el la vestiare pentru a se asigura că nu are nimic serios.

"Sîntem puternici, iar după ce vor intra Ovidiu Petre în locul lui Tiago şi Arthuro în locul lui Kapetanos vom fi şi mai puternici"

Gigi Becali finanţator Steaua

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”