FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Lăcătuş nu şi-a menajat aseară jucătorii, cea mai dură reacţie avînd-o în prima repriză: "N-au minte deloc!"

Articol de - Publicat miercuri, 09 februarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 09 februarie 2011 09:58

Antrenorul a avut remarca respectivă la un corner care n-a fost executat repede de Bonfim şi de Nicoliţă, deşi el solicitase acest lucru, după care a avut un conflict cu fundaşul dreapta brazilian

Lăcătuş a fost un car de nervi şi la partida de aseară, la fel cum s-a întîmplat şi la înfrîngerea cu Lech Poznan, scor 1-2. Nu şi-a menajat deloc jucătorii, ba dimpotrivă, le-a criticat în termeni extrem de duri unele decizii şi la unele faze comenta în termeni ironici, cu cei de pe bancă, soluţiile sau aşezarea echipei sale.
Cea mai violentă reacţie a avut-o în prima repriză, spre finalul celor 45 de minute, cînd Steaua a beneficiat de un corner şi el le-a solicitat elevilor săi să-l execute repede: "Haide, bate repede şi faceţi superioritate doi contra unu".

Bonfim şi Nicoliţă au întîrziat însă repunerea, un sloven a blocat cornerul, iar arbitrul a solicitat repetarea loviturii. Lăcătuş s-a întors nervos şi le-a spus în gura mare celor de pe bancă: "E clar, n-au minte deloc, altă explicaţie nu am".

Bonfim a continuat să-l enerveze pe Lăcătuş, care a răbufnit văzîndu-l pe brazilian extrem de nervos: "Te calmezi, mă? Băi, cu tine vorbesc", i-a spus Lăcătuş văzînd că Bonfim nici nu se uita la el. În minutul 50, Lăcătuş şi-a pierdut răbdarea: "Ia cheamă-l, mă, de la încălzire pe Emeghara, că nu se mai poate". Bonfim s-a enervat cînd a văzut că e schimbat şi a refuzat să iasă pe partea băncilor de rezerve, părăsind terenul pe partea opusă.

Steaua - FC Koper 0-0
Steaua: C. Lungu (R. Stanca, 46) - Bonfim (Emeghara, 55), Galamaz (Martinovici, 60), Geraldo (E. Baciu, 69), Brandan - Nicoliţă, Ricardo (Onicaş, 69), L. Marinescu, Szekely - N. Dică (Onofraş, 69) - Bilaşco (Surdu, 60). Antrenor: Marius Lăcătuş

S-au încăierat pe final!
Steliştii şi slovenii au fost aproape să se bată în minutele dinaintea finalului partidei. Szekely a fost atacat tare, din spate, de un adversar. Românul a ripostat, după care a intervenit antrenorul lui Koper, care l-a împins. În conflict s-au implicat jucători ai ambelor formaţii, Szekely a fost lovit de cîteva ori peste faţă. Spiritele s-au mai liniştit într-un minut, două, dar s-au reaprins imediat. Tehnicianul slovenilor l-a înjurat pe Szekely şi a sărit Lăcătuş, care a fost oprit cu greu de Surdu să nu se apropie de omologul său de pe banca lui Koper.

La Koper joacă fratele lui Eto'o
La adversara de aseară a Stelei evoluează şi David Eto'o, fratele atacantului lui Inter Milano. El a fost rezervă aseară, iar înainte de meci a spus că "fratele meu mi-a vorbit foarte frumos despre Chivu. Cristi este un jucător respectat şi foarte bine văzut în vestiarul lui Inter", a spus David, care, în afara lui Samuel, mai are alţi 4 fraţi.

Tănase s-a antrenat la sală
Căpitanul Stelei a avut antrenament chiar înaintea meciului de ieri. El continuă să aibă mîna stîngă în ghips, dar se pregăteşte zilnic tocmai pentru ca atunci cînd va renunţa la atela ghipsată să nu aibă deficit din punct de vedere fizic.

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase