FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - GAZ METAN 2-0

Lacina Traore, salvator de profesie

Articol de GSP - Publicat luni, 31 august 2009 00:00

Decisiv cu Oţelul, ivorianul Lacina Traore a adus trei puncte şi cu Gaz Metan. Sixto Peralta a fost însă cel mai bun om al lui Conceicao

După corida istovitoare cu bosniacii, clujenii au avut parte de un nou adversar incomod, Gaz Metan, o echipă pe care Pustai a reuşit, în sfîrşit, să o dreseze, implantîndu-i şi rigoare defensivă.

Cu Yssouf Kone suspendat şi Nei doar rezervă, Traore a fost cel desemnat să controleze verticala şi orizontala în careul lui Vîtcă. Iar Culio şi Peralta, producătorii show-ului. După un şut al lui Bud, respins de Nuno Claro cu emoţii, cei doi argentinieni au încercat să pună în scenă faza golului trei din finala Cupei cu Timişoara. Peralta a aşezat o minge la marginea careului, după un corner scurt, însă Culio a tras de data aceasta mult peste (26).

Optarul CFR-ului a căutat acelaşi serviciu şi din acţiune, dar şutul lui Culio de la 10 metri, atenuat cu mîna de Kratochvil, a fost respins incredibil de Vîtcă (29). Traore a încercat să-l liniştească pe Conceicao, şutul său de la 25 de metri trecînd uşor pe lîngă.

Rezistenţă spartă
"Treziţi-vă!", a fost îndemnul fanilor la pauză. Dubarbier a ieşit accidentat (52) după un duel cu Hoban, iar Conceicao a forţat pe atac cu brazilianul Nei. Papa de Cluj, Gabi Mureşan, l-a verificat pe Vîtcă (53), din lovitură liberă. Zece minute mai tîrziu, portarul făcea din nou minuni, blocînd reluarea lui Cadu.

Berbecele Clujului a spart pînă la urmă rezistenţa Mediaşului. Peralta i-a deschis un culoar în careu lui Culio, argentinianul a reluat în faţa porţii, de unde Traore a pus latul pentru 1-0 (63). Mara, cu un lob superb, a ucis apoi suspansul (86). Conceicao şi CFR cîştigă timp!

Semedo spectator de lux
La partida de aseară a asistat şi Antonio Semedo, atacantul Unirii Urziceni. Fostul jucător al CFR-ului a urmărit meciul în compania prietenei şi a surorii lui Cadu. "Pantera" a fost aproape de o revenire în această vară la CFR, dar conducerea "vişiniilor" a renunţat în ultimul moment la transfer. Antonio s-a pozat cu fanii clujeni şi a discutat minute bune cu fostul său coleg Ciprian Deac.

"Am fost timizi în prima repriză, dar în partea secundă am recuperat la capitolul atitudine şi sîntem conştienţi că a CFR toată lumea îşi doreşte să cîştigăm mereu"
Antonio Conceicao, antrenor CFR

"Am încercat să fim pragmatici, dar din păcate nu am reuşit să punem deloc probleme în atac! La pauză, le-am spus jucătorilor că putem da lovitura, însă nu ne-a ieşit!"
Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan

FLASH

Alcantara devastat
Fundaşul Alcantara şi-a pierdut tatăl sîmbătă dimineaţă. Stoperul plecase în Brazilia în urma cu o săptămînă pentru a fi alături de părintele său, grav bolnav. Hugo va participa la înmormîntarea tatălui său şi va reveni la Cluj pe 5 septembrie. "Sîntem alături de tine", a fost mesajul de pe bannerul afişat de jucători înainte de startul meciului, în timp ce fanii au păstrat un moment de reculegere.

Traore înaintea lui Nei
Ivorianul Lacina Traore a fost pentru a doua oară titularizat în actualul sezon, după ce a evoluat din primul minut în Ştefan cel Mare. Conceicao l-a preferat pe tînărul atacant pentru a-i lua locul lui Yssouf Kone, suspendat pentru disputa de aseară. Rezerve pentru ofensivă au fost mult mai experimentaţii Nei şi Didy.

Revine şi Deac
Mijlocaşul Ciprian Deac va reveni de astăzi la antrenamentele CFR-ului. Fostul internaţional de tineret şi-a revenit după accidentarea la genunchi pe care a suferit-o în partida din Ghencea. În mod normal, Ciprian va fi cel puţin rezervă la meciul de peste două săptămîni cu Pandurii. Altfel, fanii l-au ovaţionat pe Juan Culio, argentinianul care a împlinit ieri 26 de ani.

Dedicaţie pentru Trică
Fanii lui CFR nu l-au uitat pe Eugen Trică. Aceştia şi-au taxat conducerea printr-un banner afişat în prima repriză. "A renunţat la faimă pentru fani, iar voi l-aţi urmărit ca pe golani. Mulţumim, Eugen Trică!". Aluzie la faptul că Trică era urmărit prin Cluj de agenţi ai firmei care se ocupă cu securitatea la meciurile din Gruia. Aceştia raportau conducerii la ce oră se întorcea jucătorul acasă.