FOTBAL  »  Superliga  »  ANALIZĂ GSP

Liga 1 are clasă: Elvir & Marko, printre Mbappe, Ronaldo și Messi!

Marko Dugandzic (stânga) a împlinit 26 de ani în aprilie și măsoară 1,90 metri. Elvir Koljic (dreapta) va face 25 de ani pe 8 iulie și are o înălțime de 1,92 metri

Articol de , , - Publicat marti, 30 iunie 2020 10:17 / Actualizat marti, 30 iunie 2020 10:57

Marko Dugandzic (26 de ani), atacantul lui FC Botoșani, și Elvir Koljic (24), vârful celor de la CS Universitatea Craiova, sunt senzațiile primei jumătăți de an în Liga 1 și amândoi au o frecvență a minutelor la care au marcat un gol în acest campionat mai bună decât cea a starurilor lui Barcelona și Juventus.

Liga 1 are parte nu doar de un campionat plin de suspans în acest final de sezon, atât în play-off, cât și în play-out, dar are în curte în momentul de față doi dintre cei mai valoroși atacanți care au evoluat vreodată pe prima scenă din România. Numele lor: Marko Dugandzic și Elvir Koljic. Primul evoluează de la începutul lui 2020 la Botoșani, celălalt e de ceva vreme la Craiova.

Amândoi sunt în mare formă și au reușit să producă o medie incredibilă pentru nivelul Ligii 1 privind golurile marcate raportate la minutele jucate. Dintre fotbaliștii care au evoluat măcar în 500 de minute pe parcursul actualului sezon, vârful Botoșaniului e cel mai eficient.

E singurul care a reușit să coboare la o frecvență de o reușită la mai puțin de 90 de minute. Adică mai mult de un gol pe durata unui meci. Are 8 goluri în 8 meciuri, însă în una dintre partide a fost schimbat în startul reprizei secunde.

Deac147

Atacantul bosniac al Craiovei e la distanță de Dugandzic, însă stă și el bine în ierarhia eficacității. Chinuit de accidentări, care l-au împiedicat să evolueze mai mult, Koljic și-a revenit și acum pare într-o formă de zile mari.

Între cei doi, se clasează un alt atacant, brazilianul Eric, care a marcat un gol la fiecare 110 minute, însă spre deosebire de Marko și Elvir, Eric a reușit jumătate din cele 6 goluri din penalty.

Cifrele pe care le au oamenii de gol de la Botoșani și Craiova pot intra ușor într-o rivalitate cu numele uriașe de pe continent, care au un CV aproape ireal pe parcursul sezonului în curs. Luând în calcul exclusiv meciurile de campionat, Haaland e cel mai eficient. Are un gol marcat la fiecare 73 de minute. A înscris nu mai puțin de 29 de goluri în campionatele din Austria și Germania, iar la Dortmund au fost multe meciuri în care n-a bifat nici 90 de minute și nici măcar n-a fost titular.

Poate cel mai surprinzător golgeter e Muriel. Atacantul Atalantei are 15 reușite în Serie A în condițiile în care a fost titular de numai 9 ori, iar integralist o singură dată. E chiar mai bun, ca medie, decât cel pe care Dortmund a plătit 20 de milioane de euro.

KOLJIC (Craiova)120

Poate se va considera că exagerez, dar nu cred, atunci când spun că Botoșani și Craiova au în momentul de față cei mai buni atacanți pe care Liga 1 i-a avut în ultimii 10 ani

Marius Croitoru, antrenor Botoșani

În jocul nostru și în viziunea mea, Koljici are un rol esențial. Ține de minge, redublează, marchează, e bun la faze fixe, e extraordinar" Cristiano Bergodi, antrenor U Craiova

Cristiano Bergodi, antrenor CS Universitatea Craiova

Cifrele lui Dugandzic la Botoșani

• 8 meciuri
  • 8 ca titular
  • 7 integralist
  • 684 minute
  • 8 goluri, toate din acțiune

8 din cele 11 goluri marcate de Botoșaniîn meciurile din 2020 au fost reușite de atacantul croat

7,50e media notelor GSP ale lui Dugandzic în tricoul Botoșaniului

0 euroa plătit Botoșani pe Marko, cu care mai are contract până în vara lui 2021

Cifrele lui Koljic la CS Universitatea Craiova în acest sezon

• 11 meciuri
  • 4 ca titular
  • 3 integralist
  • 725 minute
  • 6 goluri, toate din acțiune

4 din cele 7 goluri ale Craioveiîn meciurile de după pandemie au fost marcate de vârful bosniac

6,36e media notelor GSP ale lui Koljic în tricoul Craiovei

450 de mii de euroa plătit Craiova pentru a-l lua pe Koljic de la Krupa, în august 2018

Citește mai multe știri din Liga 1:

FCSB, dezavantajată cu Astra » Verdictul lui Cristi Balaj: „Penalty, penalty, penalty!”

Începe scandalul FCSB - Craiova! Gigi Becali nu-l iartă pe Rotaru: „Bag copiii cu CFR Cluj” » Replica acidă a șefilor din Bănie