FOTBAL  »  Superliga  »  PLAY-OFF COMPLET

FOTO și VIDEO Știm toate echipele din play-off! » Cum arată acum CLASAMENTUL de la care pleacă bătălia pentru titlu, după înjumătățirea punctelor

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 martie 2017 22:30

Cele trei partide jucate astăzi au stabilit componența play-off-ului și play-out-ului. Dinamo, CS U Craiova și CFR Cluj au învins și au obținut calificarea în ultimele meciuri din sezonul regulat, în timp ce Gaz Metan Mediaș va evolua în play-out. Viitorul, Steaua și Astra erau deja calificate. Campioana mai are un meci de jucat, cu FC Botoșani.

6. Astra* 21p

*Astra va juca mâine în ultimul meci al sezonului regulat, contra lui FC Botoșani. Cu o victorie, ar avea 22 de puncte și ar urca până pe 3

7. Gaz Metan 39p

*Astra va juca mâine în ultimul meci al sezonului regulat, contra lui FC Botoșani. Cu o victorie, ar putea urca până pe 3

liveTEXT
/VIDEO » Pandurii - Dinamo 0-2
(Digi 2, Dolce 2)

Au marcat: Nemec '34, Nistor '86

Cu susținere serioasă din tribune, Dinamo s-a impus în deplasare cu Pandurii, scor 2-0, grație reușitelor lui Adam Nemec (minutul 34) și Nistor. Cel din urmă a închis tabela cu un șut superb cu câteva minute înainte de final.

Contra are însă motive de îngrijorare după ce Marici a părăsit terenul accidentat și a fost transportat pe brațe la ambulanță (detalii AICI).

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, Filip - Nistor, Busuladzici, Palici - Bumba, Nemec, Bawab
Rezerve: Popescu - Corbu, Rivaldinho, D. Popa, P. Petre, Dudea, Ceccarelli.
Antrenor: Cosmin Contra

Pandurii: Stanca - Samson, Ene, Fl. Ilie, Buşu - Zaina, Jeffrey - Surugiu, Stana, Hlistei - Negruţ
Rezerve: L. Popescu - Firţulescu, C. Negoiţă, Hamed, Tătaru, Trifu, Dodoi
Antrenor: Flavius Stoican

liveTEXT/VIDEO » CS U Craiova - Gaz Metan Mediaș 1-0 (Digi 1, Dolce 1, Look)
A marcat: Bancu '62

Gaz Metan a pierdut disputa cu CS U Craiova și va juca în play-out. Unicul gol al meciului de la Pitești a fost marcat de Bancu, după o execuție de excepție: șut din afara careului în vinclu!

CS U Craiova: Calancea - Dimitrov, Popov, Barthe, Briceag - Mateiu, Zlatinski, Băluță - Ivan, Fajici, Bancu
Rezerve: Mingote - Kelici, Măzărache, R. Petre, Bucurică, Manea, Screciu
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Gaz Metan: Greab - V. Crețu, Trtovac, R. Zaharia, Rugasevici - Bic, Tahar - R. Romeo, Eric, Buziuc - Sikorski
Rezerve: Marinescu - Buzean, Onanga, Cristea, C. Petre, Danci, Trif
Antrenor: Cristi Pustai

liveTEXT/VIDEO » CFR Cluj - Viitorul 1-0 (Digi 3, Dolce 3, Look)
A marcat: Deac'22

CFR Cluj s-a impus pe teren propriu în fața liderului Viitorul, după un gol marcat de Ciprian Deac. Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au cerut penalty în prima repriză, la scorul de 1-0 pentru CFR, dar Kovacs a lăsat jocul să continue. Crăciunescu spune că arbitrul a greșit. (detalii AICI).

Echipe de start:

CFR Cluj: Mincă - Lopes, Mureșan, Larie, Jorge - Deac, Gomelt - Păun, Omrani, Nouvier - Bud
Rezerve: T. Marc - Peteleu, Horj, Nascimento, Sârbu, Sorsa, Rus
Antrenor: Vasile Miriuță

Viitorul: Buzbuchi - Rădoi, Țâru, Hodorogea, Boli - Benzar, Nedelcu, Purece - Chițu, Morar, Fl. Coman
Rezerve: Râmniceanu - Dumitrescu, Casap, G. Iancu, Ciobanu, Mladen, Vână
Antrenor: Gheorghe Hagi

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”