FOTBAL  »  Superliga  »  CS U CRAIOVA - VIITORUL 0-1

VIDEO Viața în roz » Puștii lui Hagi au profitat de echipa experimentală a Craiovei și sunt la 3 puncte de titlu!

Captura DolceSport

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 20:08

Viitorul lui Gică Hagi mai are de făcut doar un pas până la titlu, după ce azi a învins-o pe CS U Craiova la Pitești, scor 1-0. În meciul care o poate face campioană, echipa din Ovidiu o va întâlni, acasă, pe CFR Cluj.

Partida a fost mult mai grea decât s-ar fi așteptat jucătorii "Regelui", chiar dacă gazdele au avut debutanți în echipă, iar în poartă a fost un puști de 18 ani.

Liderul la zi din Liga 1 a dominat prima repriză și doar ratările lui Țucudean și Chițu au făcut ca scorul să rămână 0-0.

Viitorul a scăpat de o eliminare în minutul 42, când Țîru trebuia să primească al doilea cartonaș după un fault dur la Jazvici.

Imediat după pauză (51), Florinel Coman l-a învins pe debutantul Vlad, portarul care făcuse un meci foarte bun până atunci, reușind câteva parade de excepție.

Finalul de meci i-a aparținut Craiovei, dar Ivan și Bancu au fost blocați de Râmniceanu în poziție de 1 la 1 cu portarul.

Viitorul a urcat pe primul loc, cu 41 de puncte, și dacă o va învinge pe CFR Cluj în ultima etapă va fi campioană.

CS U Craiova va termina cel mai probabil pe locul 5. În ultima etapă o va întâlni pe FCSB.