FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CFR CLUJ

Un nou pas spre "B" » Gaz Metan şi CFR Cluj au remizat, 0-0, şi au rămas fără victorie în 2015

Articol de GSP - Publicat joi, 19 martie 2015 00:00 / Actualizat joi, 19 martie 2015 17:53

Gaz Metan şi CFR Cluj au terminat nedecis ultimul meci din etapa a XXII-a din Liga 1, scor 0-0.
Meciul a început cu gazdele în atac, iar în minutul 23 Tahar l-a pus pentru prima dată la treabă pe Mincă, cel care a respins şutul medieşeanului în corner. Şapte minute mai tîrziu, Vitinho l-a pus şi el la încercare pe portarul ardelenilor.

Momentul decisiv al jocului a fost în minutul 59, cînd Mincă a faultat în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Tahar a fost cel care şi-a asumat răspunderea execuţiei loviturii de pedeapsă, însă portarul fostei campioane a României a parat şutul fotbalistului şi meciul s-a terminat cum a început.

După această etapă Gaz Metan a urcat o poziţie şi a ajuns pe locul 13, cu 21 de puncte, în timp ce CFR Cluj a rămas "lanterna roşie" a Ligii 1, cu 12 puncte. Cele două echipe rămîn fără victorie în acest an.