FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - ASA TG. MUREȘ 2-0

VIDEO Pandurii - ASA Tg. Mureș 2-0 » Gorjenii urcă pe locul 3 în Liga 1

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 septembrie 2015 22:54

Pandurii a cîștigat pe teren propriu, 2-0, derby-ul zilei cu ASA Tg. Mureș și a urcat pe locul 3.

Vezi aici desfășurarea meciului

Vezi aici video

Elevii lui Edward Iordănescu au început foarte bine meciul și în minutul 9, Nicoară a marcat cu un șut de la marginea careului, după o acțiune excelentă a lui Răduț.

După acest gol, cei de la ASA au pus presiune, iar Ramiro Costa a marcat în minutul 20. Reușita acestuia a fost anulată în mod eronat, pe motiv de ofsaid. Vezi detalii.

În ultimul minut al primei reprize, mureșenii au avut din nou șansa egalarării, dar șutul de la marginea careului, trimis de Golanski, a lovit bara laterală.

A doua repriză a fost una incinsă, cu ocazii la ambele porți. Deși jucătorii lui Vasile Miriuță au forțat egalarea, tot Pandurii a marcat.

În minutul 79, Hora, fost jucător la ASA, a stabilit scorul final, cu un șut din interiorul careului. În minutul 90, Luis Pedro a văzut cartonașul roșu, după ce a faultat din poziție de ultim apărător, iar ASA a terminat meciul în 10 oameni.

După această victorie, Pandurii acumulează 19 puncte și se află pe locul trei, dar cu un meci în plus față de celalte echipe. ASA rămîne pe locul 5. cu 17 puncte, și poate fi depășită de Steaua.

Pandurii - ASA Tg. Mureș 2-0 (Nicoară 9', Hora 79')

Echipe de start:

Pandurii: Mingote - Ungurușan, Vasco Fernandes, Filippetto, Momcilovici - Droppa, Mrzljak - Nicoară, Nistor, Răduț - Hora
Rezerve: Stanca, Constantino, Ciucur, Pițian, Grecu, Abdelazizi, V. Munteanu

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu - Balici, Bejan, I. Balaur, Golanski - G. Mureșan, Brandan - Jazvici, Romario, Dedov - Ramiro Costa
Rezerve: Viciu, Velayos, Axente, L. Pedro, Borea, Manolov, Hanca

Schimbare: cine transmite la TV România - Liechtenstein, ultimul amical înainte de Euro 2024
Nationala

Corina Caragea, abordată de un superstar la finala Champions League » Replica fotbalistului a șocat-o: „Poftim? Am crezut că nu văd și nu aud bine!”

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”