FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - CSU CRAIOVA 2-1

VIDEO+FOTO » CFR Cluj se distanțează în fruntea Ligii 1 după ce a învins-o pe CSU Craiova, scor 2-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 septembrie 2017 22:33

CFR Cluj a câștigat derby-ul etapei a 9-a contra celor de la CSU Craiova, scor 2-1, după un meci cu cântec.

Dan Petrescu a fost eliminat în minutul 30, după ce a contestat o decizie a arbitrului Comănescu, iar 7 minute mai târziu Deac a obținut o lovitură de pedeapsă după un duel cu Ferreira. Jucătorul oltenilor a fost eliminat, după ce în primă fază arbitrul îi acordase doar cartonașul galben. Culio a transformat în siguranță lovitura de la 11 metri.

Ardelenii au majorat diferența în minutul 64, după ce Calancea a scăpat mingea inexplicabil în fața lui Balde și aceast a marcat.

Oltenii au redus din diferență cu 9 minute înainte de final, după ce Gustavo a transformat un penalty obținut de Burlacu, în urma unui fault al lui Vinicius.

CFR CLUJ - CSU CRAIOVA 2-1
Au marcat: Culio 40 pen., Balde 64 / Gustavo 81 pen.
Cartonaș roșu: Ferreira 37
TEXT / VIDEO

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora - Culio, Hoban - Nistor, C. Deac, Nouvier - Urko
Rezerve: Duka, Boli, Balde, Hamed, Păun, Omrani, Dukovici

CSU Craiova: Calancea - Rossi, Kelici Ferreira - Martici, Zlatinski, Screciu, Bancu - Vagenin, Băluță, Mitriță
Rezerve: Mitrovic, Briceag, Popov, Mateiu, Roman, Burlacu

A: Comănescu Adrian (Ramnicu Valcea - Vâlcea) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti - Bucureşti) / A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti - Bucureşti) / R1: Popa Cătălin (Piteşti - Argeş) / Obs: Onicas Ioan (Zalău - Sălaj)