FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - RAPID 2-1

FOTO&VIDEO Giuleşteni cu două feţe » După o repriză dezastruoasă, Rapid a fost aproape să producă surpriza la Vaslui, 1-2

Articol de GSP - Publicat luni, 22 iulie 2013 00:00 / Actualizat luni, 22 iulie 2013 23:21

Vaslui a învins Rapidul pe teren propriu, scor 2-1. Sînmărtean şi Antal au înscris pentru gazde, iar pentru giuleşteni a redus din diferenţă Ciprian Tănasă, aflat la debut în tricoul vişiniu.

Vezi AICI golurile

Gazdele nu le-au dat giuleştenilor nici o şansă în prima repriză. Sînmărtean s-a distrat şi a deschis scorul cu un şut superb. Presiunea vasluienilor i-a făcut pe rapidişti să cedeze din nou. Antal, neatacat în careu, şi-a preluat şi l-a învins pe Drăghia, 2-0.

În partea secundă jocul s-a schimbat radical. Cu Ciprian Tănasă în locul lui Martin, elevii lui Rada au revenit, profitînd şi de prestaţia mult mai slabă a lui Sînmărtean. Chiar Tănasă a fost cel care a înscris şi giuleştenii au continuat asaltul la poarta lui Straton. Al. Ioniţă II i-a dat emoţii lui Ilie Stan cu un şut aproape de vinclu, iar cu 3 minute înainte de final, M. Stoica a scos de pe linia porţii călcîiul lui Celeban.

Ilie Stan debutează cu dreptul pe banca Vasluiului, în timp ce rapidiştii speră să obţină în Giuleşti prima victorie a sezonului.

Echipele de start:

Vaslui: C. Straton - Celeban, Varela, Cordoş, Sălăgeanu - Antal, Caue, Jumisse, L. Sînmărtean - Lovrecici, Temwanjera
Antrenor: Ilie Stan

Rezerve: Cerniauskas, Pozder, Viveiros, Popovici, Buhăescu, Balauru, Buziuc

Rapid: Drăghia - Păun, Lung, Al. Iacob, M. Stoica - Al. Coman, Negru, Al. Ioniţă II, Ciolacu - Pancu, Martin
Antrenor: Marian Rada

Rezerve: Balauru, Ad. Grigore, Matei, N. Vasile, C. Tănasă

Arbitru: O. Haţegan
Asistenţi: Cr. Nica, A. Ghinguleac