FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEŞ - CFR CLUJ 0-2

Mara nemilos

Articol de GSP - Publicat luni, 25 mai 2009 00:00

Bogdan Mara a uitat de trecutul în alb-violet şi a marcat golul care a deschis drumul Clujului spre o victorie lejeră

Un singur român a avut Antonio Conceicao în primul "11"! Pe Bogdan Mara! Şi nu a greşit deloc mizînd pe atacantul lansat în fotbalul mare chiar de FC Argeş! Era abia minutul 9, cînd Mara a profitat de visarea lui Lăcustă, s-a strecurat în spatele lui şi l-a lobat elegant pe Boşneag.

Tot oaspeţii au avut iniţiativa, dar Peralta a trimis mult "peste" din poziţie ideală (28). Dubarbier putea mări avantajul trei minute mai tîrziu, iar Mara a fost aproape de "dublă", însă "scăriţa" peste portarul advers a trecut de această dată peste (34).

Penalty refuzat gazdelor
Argeşul a încercat mai multe la reluare. În minutul 55, mingea trimisă de Adrian Voicu a fost scoasă de pe linia porţii de Tony (55). "Centralul" Istvan Kovacs ar fi trebuit să întoarcă faza şi să acorde penalty pentru piteşteni, întrucît Voicu a fost şarjat în careu de Nuno Claro în momentul în care a trimis balonul spre poarta goală!

Spre final, Deac a adus liniştea pentru CFR, care a devenit prima echipă ce cîştigă în acest campionat pe terenul lui FC Argeş şi continuă să tragă cu ochiul la poziţia secundă!

"Mă bucur că am cîştigat şi că am marcat. Sper să învingem în ultimele două partide pe care le mai avem în Liga I, ca să avem moral bun în finala Cupei"
BOGDAN MARA, mijlocaş CFR

Ştirile meciului

» Istvan Kovacs e la al doilea meci în acest retur în care o avantajează pe CFR. În partida cu Bistriţa (2-2), în runda 24-a, arbitrul din Carei le-a refuzat un penalty oaspeţilor şi l-a iertat de eliminare pe Alcantara. A fost suspendat 5 etape!

» Mara a suferit o contractură musculară, motiv pentru care a fost înlocuit în minutul 70: "Nu e nimic grav, dar n-am vrut să forţez. Sper să fiu convocat la pentru meciul cu Lituania".

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”