FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - RAPID 3-4

Noapte bună, Craiova!

Articol de - Publicat duminica, 20 septembrie 2009 00:00

Giuleştenii au stins lumina pe fostul "Central", răzbunînd aseară cu un 4-3 spectaculos acel 0-3 al Craiovei din sezonul trecut

Pe "Ion Oblemenco" a fost decor de derby la "C", toamnă, tribune goale, înjurături cu "m" la intervale regulate, dar şi joc de pus în ramă, ratări, goluri multe şi răsturnări de scor!

Rapidiştii, în atac. În faţa lor, o defensivă olteană ce-ţi dădea impresia că şi Copos dacă intra ar fi putut să o umilească. Ospitalierul Dorel Stoica i-a "condus" pe giuleşteni spre gol de două ori în patru minute: Ad. Iordache (10) şi Buga (14), Ioniţă lovind "transversala" în prealabil la reuşita ex-braşoveanului.

Trică, diesel alb-albastru
Ştiinţa a fost pe cale să-şi dea duhul, dar n-a vrut Trică! Cele patru ratări uriaşe ale "drăcosului" mijlocaş oltean au fost semnalele că operaţia de la Craiova nu se terminase şi că efectul anesteziei pacientului din Bănie era pe sfîrşite. Mogoşanu l-a luat din centrul defensivei pe Dorel şi l-a mutat la mijloc, sperînd că astfel va mai scădea eficienţa cu care marcau rapidiştii.

Bună mutare! Oltenii au egalat Rapid! Execuţia spectaculoasă a lui Costea jr. (40) şi "capul" lui Stoica (45) au reglat tabela la 2-2 pînă-n pauză.

"Ronaldinho" Lazăr
Repriza a doua a xeroxat începutul primeia, cu gol rapidist la prima acţiune: centrare Spadacio, reluare de brazilian a lui Lazăr, cu spatele la poartă (49). Oltenii trec din nou la munca de jos. Bară! A tras Dorel Stoica, din lovitură liberă (57).

"Wobay, Wobay, Wobay!", a cerut publicul. Mogoşanu s-a conformat dorinţei fanilor şi l-a introdus pe african. L-a băgat şi pe Vali Badea. Dar era tîrziu. Motorina lui Trică se terminase şi Craiova a rămas în pană de motor. Decisiva i-a dat-o Helder (67), după o cursă pe dreapta demnă de F1. Trică a izbutit să marcheze şi el (89), dar golul contează doar pentru statisticieni.

Craiova a avut penalty la 2-3
Oltenii au reclamat penalty la o fază petrecută în careul rapidist în minutul 53, la scorul de 3-2 pentru oaspeţi. În dorinţa de a îndepărta pericolul din careu, Matici a degajat balonul cu piciorul drept fix în mîna lui stîngă, dar Balaj n-a acordat penalty, spre nemulţumirea oltenilor.

"Încă două meciuri precum cel de la Craiova şi o să ajungem cu toţii pacienţii Institutului de boli de inimă de la Tîrgu Mureş!"
Viorel Hizo

"Sînt fericit pentru copiii Rapidului care au jucat la Craiova, dar Hizo ar trebui să-i înveţe şi să ţină de scor cînd au 2-0. Eu o să mai aduc un investitor german, ca să fim mai puternici"
George Copos, patron Rapid

"Am jucat bine, dar am comis trei erori la faze fixe. Dacă voi fi demis? Să decidă conducerea!"
Daniel Mogoşanu

"Vrem să continuăm cu dramele, după 3-2 cu Vaslui şi 4-3 la Craiova. Interesul nostru e să cîştigăm, nu să ne ferim de emoţii"
Costin Lazăr, mijlocaş Rapid

"Am fost peste Rapid, dar oaspeţii au marcat la fiecare şut. Cu un public mai numeros, alta era situaţia. Eu n-am treabă cu Bergodi, am fost doar în căutarea lui Piţurcă"
Adrian Mititelu, patron U Craiova

"Ne-a fost frică la pauză, la 2-2. Ne încurajam între noi în vestiar, bine că ne-am liniştit repede şi că nu am clacat după ce am fost egalaţi"
Mugurel Buga, mijlocaş Rapid

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”