FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - UTA 1-0

Note GSP după Dinamo - UTA 1-0 » Cum s-au descurcat „câinii” care au evadat din zona retrogradării directe + cine a dezamăgit din nou

GSP a analizat prestațiile performerilor și restanților din meciul Dinamo - UTA +24   FOTO
GSP a analizat prestațiile performerilor și restanților din meciul Dinamo - UTA

Articol de - Publicat vineri, 08 martie 2024 22:24 / Actualizat sambata, 09 martie 2024 01:12

Dinamo - UTA. Cine au fost remarcații partidei de pe „Arcul de Triumf” și cine a lăsat de dorit în mult așteptatul duel dintre „câini” și Mircea Rednic, încheiat cu victoria gazdelor, 1-0.

Dinamo, victorie de aur cu UTA! „Câinii” nu mai sunt pe loc retrogradabil după 23 de etape. Cronica scrisă de pe „Arcul de Triumf”
DINAMO - UTA 1-0

Notele celor de la Dinamo

Golubovic (6) » Neîntrebuințat prea tare de oamenii din atacul arădenilor, a avut o intervenție ușor ezitantă în prima repriză, dar fără să se lase cu pagube. Și-a intrat în rolul de „Spiderman”în repriza a doua, cu un plonjon de mare efect la un șut periculos expediat de Freitas.

Patriche (6) » Sacrificiu, determinare, căpitan, într-un cuvânt!

Velkovski (6) » Sigur pe el, fără hibe, într-o linie defensivă care n-a clacat, ireproșabilă timp de 90 de minute

Homawoo (6) » În aceeași notă cu colegii din defensivă, a crescut mult în ultimele meciuri.

Moura (7) » Ireproșabil! Un mare plus și pentru că a livrat centrarea din care a rezultat golul lui Gregorio.

Gnahore (7) » Liderul absolut din linia mediană, el a recuperat balonul de la care a pornit faza golului. Un mare câștig pentru Dinamo, a lăsat în urmă eticheta de „pacient” pentru a-și dovedi utilitatea incontestabilă în angrenajul echipei.

Pavicic (6) » Nu la fel de creativ ca-n alte partide, dar, per total, o evoluție apreciată de fani.

Bordușanu (6) » Își merită locul de titular în acest moment!

Milanov (6) » Prestație convingătoare a bulgarului, unul dintre oamenii care contribuie din plin la revirimentul din 2024.

Abdallah (7) » Din nou foarte tehnic, destabilizator, le-a făcut „zile fripte” fundașilor arădeni, în special în prima repriză.

Gregorio (7) » Omul potrivit la locul potrivit, la fel cum se întâmplase și cu Hermannstadt. Finalizare de fotbalist de clasă la faza-șampanie din minutul 20.

Dinamo a învins-o pe UTA, 1-0, a retezat orice speranță de play-off a lui Mircea Rednic / Sursă foto: Facebook@ FC Dinamo
Scenele de război de la Dinamo - UTA
+20 FOTO

Au intrat pe parcurs:

Iglesias (6) » A avut ceva tonus, a apărut și la finalizare, dar intrarea sa a coincis cu momentul în care Dinamo a făcut un pas înapoi.

Selmani (5) » Altă evoluție ștearsă din partea kosovarului, deși a avut peste 30 de minute la dispoziție să arate ceva.

Amzăr (6) » Intrat în minutul 73, s-a achitat bine de sarcini.

Ilic (5) » Nu și-a pus prea mult amprenta pe jocul echipei, într-un final de meci destul de fragmentat.

Edgar Ie (-) » a evoluat prea puțin pentru a fi notat.

Antrenor: Zeljko Kopic (7)

Notele de la UTA

Fl. Iacob (5) » Mascat la gol, nu poartă o vină semnificativă la reușita lui Gregorio.

Căpușă (5) » Nesigur, nu puține au fost momentele în care a fost prins pe picior greșit.

Stolnik (4) » Greoi, modest, cu o viteză în minus în cele 45 de minute pe care le-a prins în teren.

Benga (5) » Greu de trecut cu privirea debandada din defensiva Aradului din primele 20-25 de minute, nici el n-a făcut notă discordantă.

Conte (5) » Șters, chiar invizibil.

Micovschi (5) » Puțin, prea puțin de la cel mai bun om al arădenilor din ultimele săptămâni.

C. Mihai (5) » Puștiului arădenilor i-au lipsit realizările, a rămas la cabine la pauză.

Machado (5) » Neconcludent.

Fabry (5) » Responsabilul cu fantezia din tabăra lui Rednic a dezamăgit și el într-o seară demnă de uitat pentru ai săi.

Luckassen (4) » Dezamăgitor, atât de puține realizări!

Omondi (5) » Evoluție fără orizont, fără repere.

Trif (6) » Trimis să aducă un plus de ordine în defensivă, a fost sigur la acțiunile în care a trebuit să intervină.

Marcelo Freitas (6) » A înviorat cât de cât jocul arădenilor, a fost aproape să-l învingă pe Golubvic la acel șut excelent din a doua parte a meciului.

Vulturar (5) » Fotbalistul împrumutat de la Rapid a fost în pană de idei, n-a venit cu nimic nou de pe bancă.

Vlad Morar (-) » a evoluat prea puțin pentru a fi notat

Antrenor: Mircea Rednic (4)

Arbitru: Szabolcs Kovacs (6) / Asistenți: Ciprian Florin Danșa (7), Alexandru Vodă (7)

VIDEO Ionuț Negoiță caracterizează Dinamo la un an de la venirea Red&White: „Nu am văzut lucruri majore, nimic notabil! E nevoie de bani!”

EXCLUSIV Foștii acționari se „sfâșie” între ei: „Dinamo e fostul club al Miliției, al Securității. S-au schimbat niște lucruri, dar nu în totalitate!”

Pas IMENS făcut de Dinamo! ÎCCJ a dat verdictul: roș-albii mai depind doar de Mircea Rednic pentru ieșirea din insolvență