FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - OŢELUL 0-1

Oţelul învinge Ceahlăul, într-un meci ce a semnalat o eroare gravă a arbitrului

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 februarie 2010 00:00

În minutul 63, Rîpă l-a faultat în careu pe Bădescu, dar Unimatan l-a iertat de eliminare şi n-a acordat gazdelor penalty-ul evident

Cocktail-ul compus de Mulţescu sub Pietricica n-a mai fost atît de savuros precum în Ghencea, în victoria cu Steaua. Nemţenii şi-au găsit greu cadenţa şi au cules mingea din plasă relativ repede, în minutul 20, cînd Giurgiu a tras sec de la 11-12 metri.  Vezi rezumatul partidei Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 0-1!  (video)

Ceahlăul a sunat trezirea abia în partea a doua, prin Bădescu (55), dar şutul său a fost respins de Grahovac. Minutul 63 a adus cea mai încinsă fază a jocului: Bădescu a intrat în careu, a "înţepat" mingea pe lîngă Rîpă, iar gălăţeanul s-a dus cu talpa pe glezna adversarului (foto). "Lovitură de la 11 metri evidentă, plus eliminare pentru Rîpă", a spus Ion Crăciunescu la GSP TV, însă "centralul" Unimatan a lăsat jocul să continue!

"Penalty mai clar decît la faza de la Dinamo - Craiova. Noi am făcut un joc slab, greşeala a fost a mea, că le-am dat primă după succesul din Ghencea!", a zis Gheorghe Ştefan.