FOTBAL  »  Superliga  »  INTERNAŢIONAL - DINAMO 1-3

Pac-pac, a tras Bratu! Atacantul face show la Dinamo II

Florin Bratu, Bratu, Dinamo

Articol de , - Publicat duminica, 28 februarie 2010 00:00

Atacantul a jucat ieri 90 de minute şi a înscris de două ori pentru Dinamo II în victoria cu Tricolorul Breaza din Liga a II-a

Un an şi 5 luni de chin, de operaţii, de emoţii, de speranţe şi apoi din nou de vise frînte, iar operaţii, iar speranţe, antrenamente şi meciuri amicale. Este povestea neromanţată a lui Florin Bratu, accidentat în octombrie 2008, la Cluj, la partida cu CFR (0-1). După ce în toamnă mai jucase o repriză într-un meci cu Dunărea Galaţi, atacantul de 30 de ani a bifat ieri toate cele 90 de minute şi a marcat ambele goluri ale lui Dinamo II în meciul cu Tricolorul Breaza, 2-1.

Ce-a făcut în 90 de minute
Cel poreclit "Mitraliera" a fost omul partidei. La primul gol, a înscris calm, cu exteriorul la colţul lung, după pasa cu capul a lui Daminuţă, la al doilea, a tras la colţul scurt, iar portarul a scăpat balonul în poartă. A alergat, a pasat, a mai avut două ocazii mari de a puncta, a tras la poartă, a băgat alunecări. Nu i-a fost teamă de o recidivă, dar s-a văzut că mai are de recuperat din punct de vedere fizic. "Aproape perfect acest meci! Din glod şi cu sudoare am renăscut. Mă bucur mult pentru goluri, dar şi pentru victorie. Sper ca la meciurile viitoare să înscriu la echipa mare", a povestit Bratone.

Revine cu moldovenii
Florin Bratu urmează să facă parte din lotul de 18 pentru meciul cu Ceahlăul de sîmbătă şi să intre pe parcurs. "De aceea l-am trimis să joace la Dinamo II, ca să aibă experienţă competiţională", a spus ieri Ţălnar. Antrenorul şi staff-ul său au dat mai multe telefoane pe durata partidei lui Dinamo II pentru a se interesa de evoluţia lui Bratu, dar şi de a celorlalţi jucători trimişi la formaţia secundă.

Florin Bratu, atacant Dinamo
"A fost un teren greu, dar aşa se călesc caracterele tari. Mă stimulează să joc fotbal la orice nivel, şi pe soare, şi pe vînt, şi în nămol, şi la Paris"

Cristi Borcea, preşedinte executiv Dinamo
"Bratone e "Mitraliera" noastră. El va învinge Steaua la mijlocul lui martie. E o plăcere să-l vezi din nou jucînd"

Bun şi Voika
De la prima echipă au mai jucat ieri contra prahovenilor Curcă, Daminuţă, Zivny, Diabate, Vranjkovici şi Predescu. Portarul a fost căpitan, stoperii Daminuţă şi Zivny au avut şi intervenţii bune, dar şi scăpări, Diabate a evoluat sigur şi fără să se complice, iar Predescu a fost util la mijloc. A impresionat şi Vranjkovici, care a fost foarte bun în zona mediană.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”