FOTBAL  »  Superliga  »  SALVATORUL

Palmă lui Gigi Becali

Pantelis Kapetanos

Articol de - Publicat luni, 06 aprilie 2009 00:00

Pantelis Kapetanos a adus o nouă victorie Stelei după ce în urmă cu două săptămîni a fost criticat în termeni duri de patronul Gigi Becali

Omul decisiv pentru Steaua: Pantelis Kapetanos. Grecul adus în vară liber de contract a fost contestat după aproape fiecare meci de finanţatorul Gigi Becali, dar este cel mai bun marcator al Stelei.

"Dacă nu era acest grec la Steaua, probabil că echipa era pe locul 10. Are un noroc fantastic, dar se poate spune că este în acest moment salvatorul Stelei", spune Emeric Ienei. Etapa trecută, la Piteşti, Kapetanos a fost lăsat pe bancă după ce a fost criticat în termeni duri de Becali, iar după ce a intrat în partea a doua a reuşit să scoată un penalty şi să marcheze un gol. Iar sîmbătă a marcat un gol de 3 puncte atunci cînd Steaua nu mai spera nimic.

"A fost foarte afectat de faptul că patronul l-a desfiinţat în declaraţii chiar şi după jocul de la Piteşti. S-a închis în el, a suferit mult, însă a tras tare la antrenamente şi l-a obligat pe Lăcătuş să-l titularizeze, iar prin golul de sîmbătă i-a dat o palmă lui Becali", a spus unul dintre prietenii lui Kapetanos.

"Nu sînt salvatorul Stelei, ci doar un fotbalist care munceşte să-şi ajute echipa să cîştige. Sper să o fac şi în continuare"

7 goluri a marcat Kapetanos pentru Steaua în acest sezon, dintre care 5 cu capul

Şapte puncte sînt doar ale lui
Din cele 7 goluri marcate de Kapetanos, 5 au fost decisive pentru Steaua, care a obţinut nu mai puţin de 7 puncte exclusiv pe "mîna" grecului. Meciurile în care Pantelis a fost capital: Steaua - Otopeni 1-1, Dinamo - Steaua 1-1, Steaua - Urziceni 1-0, Argeş - Steaua 2-2 şi Steaua - Bistriţa 1-0

URMĂRILE MECIULUI CU BISTRIŢA

1. Ogăraru, apt să joace la Tg. Jiu
Deşi a fost nevoit să iasă de pe teren încă din minutul 14, cînd şi-a spart capul, Ogăraru va fi titular mîine cu Pandurii. El a efectuat un consult la Spitalul Militar şi, chiar dacă avea pleoapa stîngă secţionată, i s-a transmis că nu va risca absolut nimic dacă va juca imediat. Cum Golanski e suspendat din cauza cumulului de "galbene", Ogăraru va fi titular în banda dreaptă, iar pe stînga va rămîne Petre Marin.

2. Cernea, out o lună!
Veştile nu sînt la fel de bune în cazul lui Cernea. Atacul violent al lui Velcovici i-a spart acestuia cîţiva dinţi şi i-a deplasat maxilarul! Va avea nevoie de măcar 3-4 săptămîni de pauză, astfel că Zapata îi va lua locul, iar rezervă va fi Cezar Lungu.

3. Ovidiu Petre va bate penalty-urile
Lăcătuş a explicat de ce l-a desemnat pe Bogdan Stancu să execute lovitura de la 11 metri, pe care "Motanul" a ratat-o în minutul 76, la 0-0. "La antrenamente, bate cel mai bine", a spus "Fiara". Următorul executant va fi Ovidiu Petre. "Vom mai exersa la şedinţele de pregătiri şi sperăm să găsim un fotbalist care are mai mult sînge rece", a adăugat Lăcătuş.

4. Bănel, pus la zid de Lăcătuş
Schimbat în repriza a doua cu Szekely, Nicoliţă a fost criticat de antrenorul său. "Bănel a jucat în stilul său caracteristic. A alergat mult, mare risipă de efort, dar, din păcate, nu a avut prea multe reuşite la capitolul tehnic. În acest moment nu traversează o perioadă bună", a spus Lăcătuş, care a oferit 3 nume ca "evidenţiaţi": Goian, Ovidiu Petre şi Toja.

5. Şi-a revenit Semedo
Portughezul Semedo a avut o evoluţie încîntătoare, după ce şi în partida de la Piteşti, din etapa trecută, a reuşit o centrare de gol. "Pantera" a evoluat mijlocaş stînga şi a făcut ce a vrut cu apărarea bistriţenilor, fiind felicitat la final de preşedintele Valeriu Argăseală. "Seme a început să evolueze la fel cum o făcea în trecut. Sper să o ţină tot aşa", a spus Argăseală.

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”