FOTBAL  »  Superliga  »  TRANSFER

Ionuţ Rada la Al Nasr

Ionuţ Rada
Ionuţ Rada

Articol de - Publicat marti, 29 decembrie 2009 00:00

Fundaşul Stelei, Ionuţ Rada, a semnat un contract cu Al Nasr şi din ianuarie va juca în Emiratele Arabe Unite


Steaua a izbutit ieri să parafeze primul transfer al iernii. E vorba despre o plecare: Ionuţ Rada. Fundaşul în vîrstă de 27 de ani va juca în Emiratele Arabe Unite, la Al Nasr, echipă cu care a semnat ieri contractul.

Fotbalistul s-a deplasat la Dubai pentru a-şi negocia salariul şi a bătut palma cu şeicii, încîntat de oferta lor, peste 250.000 de euro pe an. Rada a fost însoţit şi de preşedintele Valeriu Argăseală, acesta acceptînd şi el propunerea arabilor. Aceştia vor plăti în jur de 300.000 de euro pentru fundaş, sumă considerată acceptabilă de stelişti, în condiţiile în care jucătorul intra în ultimele 6 luni de contract şi putea pleca gratis la vară. În plus, roş-albaştrii s-au bucurat să scape de un fotbalist cu salariu mare, 180.000 de euro pe an.


19 meciuri a jucat Rada în această toamnă. Ceilalţi stoperi din lot, Ghionea şi Baciu, au jucat mai mult, cîte 22 de partide fiecare


10 e locul ocupat de Al Nasr Dubai în campionatul Emiratelor Arabe Unite, în care joacă 12 echipe


"Afacerea e parafată şi este vorba despre un transfer definitiv. Ionuţ Rada e foarte mulţumit de condiţiile pe care i le-au oferit cei de la Al Nasr Dubai"
Valeriu Argăseală, preşedinte Steaua


FLASH

Ghionea despre viitor
Gigi Becali vrea să scape de Sorin Ghionea, dar căpitanul Stelei spune că îşi doreşte ca în 2010 să cîştige campionatul cu echipa din Ghencea. "Trebuie să muncim foarte mult în retur, pentru că ne dorim să luăm titlul cu numărul 24. Eu şi colegii mei sîntem montaţi să luăm campionatul şi să ajungem în Liga Campionilor", a declarat Ghionea la GSP TV.

Ultimele informaţii din Ghencea
- Atacantul Vlad Rusu (19 ani), considerat la o vreme cel mai promiţător jucător de la Steaia II, ar putea fi împrumutat la Internaţional Curtea de Argeş.
- Florian Walter, patronul lui "U" Cluj, despre Andrei Ionescu: "Am negociat cu cei de la Steaua pentru el, nu am ajuns la un acord, dar mai avem timp să ne înţelegem".
- Emeric Ienei: "Chiar dacă în campionat şi-a revenit în partea a doua a turului, în cupele europene Steaua a rămas datoare. Sînt dezamăgit că nu a reuşit nici măcar o victorie în grupe".
- Roş-albaştrii respectă cu stricteţe programul de pregătire impus de Stoichiţă în vacanţă. "Nu e de glumă cu nea Mihai. Avem o oră de antrenament zilnic pe care o respectăm", spun steliştii.

Fundaşul Stelei, Ionuţ Rada, a semnat un contract cu Al Nasr şi din ianuarie va juca în Emiratele Arabe Unite

Steaua a izbutit ieri să parafeze primul transfer al iernii. E vorba despre o plecare: Ionuţ Rada. Fundaşul în vîrstă de 27 de ani va juca în Emiratele Arabe Unite, la Al Nasr, echipă cu care a semnat ieri contractul.

Fotbalistul s-a deplasat la Dubai pentru a-şi negocia salariul şi a bătut palma cu şeicii, încîntat de oferta lor, peste 250.000 de euro pe an. Rada a fost însoţit şi de preşedintele Valeriu Argăseală, acesta acceptînd şi el propunerea arabilor. Aceştia vor plăti în jur de 300.000 de euro pentru fundaş, sumă considerată acceptabilă de stelişti, în condiţiile în care jucătorul intra în ultimele 6 luni de contract şi putea pleca gratis la vară. În plus, roş-albaştrii s-au bucurat să scape de un fotbalist cu salariu mare, 180.000 de euro pe an.

19 meciuri a jucat Rada în această toamnă. Ceilalţi stoperi din lot, Ghionea şi Baciu, au jucat mai mult, cîte 22 de partide fiecare

10 e locul ocupat de Al Nasr Dubai în campionatul Emiratelor Arabe Unite, în care joacă 12 echipe

"Afacerea e parafată şi este vorba despre un transfer definitiv. Ionuţ Rada e foarte mulţumit de condiţiile pe care i le-au oferit cei de la Al Nasr Dubai"
Valeriu Argăseală, preşedinte Steaua

FLASH

Ghionea despre viitor
Gigi Becali vrea să scape de Sorin Ghionea, dar căpitanul Stelei spune că îşi doreşte ca în 2010 să cîştige campionatul cu echipa din Ghencea. "Trebuie să muncim foarte mult în retur, pentru că ne dorim să luăm titlul cu numărul 24. Eu şi colegii mei sîntem montaţi să luăm campionatul şi să ajungem în Liga Campionilor", a declarat Ghionea la GSP TV.

Ultimele informaţii din Ghencea
- Atacantul Vlad Rusu (19 ani), considerat la o vreme cel mai promiţător jucător de la Steaia II, ar putea fi împrumutat la Internaţional Curtea de Argeş.
- Florian Walter, patronul lui "U" Cluj, despre Andrei Ionescu: "Am negociat cu cei de la Steaua pentru el, nu am ajuns la un acord, dar mai avem timp să ne înţelegem".
- Emeric Ienei: "Chiar dacă în campionat şi-a revenit în partea a doua a turului, în cupele europene Steaua a rămas datoare. Sînt dezamăgit că nu a reuşit nici măcar o victorie în grupe".
- Roş-albaştrii respectă cu stricteţe programul de pregătire impus de Stoichiţă în vacanţă. "Nu e de glumă cu nea Mihai. Avem o oră de antrenament zilnic pe care o respectăm", spun steliştii.

Citește și:
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Stranieri
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (13)
 •  29 Decembrie 2009, 12:40

Ne trebuie obligatoriu un Galamaz(Urziceni), un Martinovici(Pandurii) sau un Abrudan (Brasov) pentru ca nu mai merge doar cu Ghionea sau Baciu.Daca se rupe unul, mergem tot cu Tudose sau cu ce mai e pe la Steaua II?

 •  29 Decembrie 2009, 10:57

cea mai slaba aparare din campionat!!! sa aduca cel putin 3 fundasi cu forta, viteza si tehnica.

alamaremah
alamaremah  •  29 Decembrie 2009, 09:54

voi sunteti pr0sti la cap ?=)) cum sa joace baciu si steaua 3-4-3 ? ce oameni de lemn

Vezi toate comentariile (13)
Comentează