FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CFR CLUJ 1-1

Rapid şi CFR Cluj remizează în derby-ul zilei în Liga 1, scor 1-1

Mihai Roman şi Weldon au marcat cele două goluri +25   FOTO
Mihai Roman şi Weldon au marcat cele două goluri

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 24 septembrie 2011 23:47

Rapid şi CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în derby-ul zilei în Liga 1. Golurile au fost marcate de Mihai Roman, pentru gazde, respectiv Weldon, pentru CFR.

Debutul de meci a fost unul echilibrat, în primele 10 minute cele două echipe luptînd pentru a cîştiga mijlocul terenului. Prima mare ocazie a aparţinut clujenilor, care au lovit bara laterală prin Sougou, la o centrare excelentă trimisă de Panin din banda dreaptă.

Imediat a venit deschiderea scorului, prin Mihai Roman, care a profitat de o respingere greşită a lui Nuno Diogo.

CFR a continuat să creadă în egalare, reuşind să înscrie în minutul 58, prin Weldon, după un "un-doi" rapid cu Sougou şi o pivotare de lîngă un Marcos Antonio visător.

Rapid a mai avut două ocazii mari, prin Teixeira şi Nicolae Grigore, însă Beti s-a opus golului de fiecare dată.

Rezultat final: 1-1, iar CFR Cluj poate rămîne în premieră lider, dacă Dinamo pierde la Ploieşti, iar Pandurii nu cîştigă acasă cu Astra.

AICI ai desfăşurarea liveTEXT al partidei!

Echipe de START

Rapid (4-3-3): D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burcă, Ezequias -  Apostol, N. Grigore, Teixeira -  M. Roman, Pancu, Deac

Antrenor: Răzvan Lucescu

Rezerve: C. Straton, Cassio, Oros,  Bozovici, Grigorie, Sburlea, Glauber

Absenţi: Herea, Alexa (ambii suspendaţi)

CFR: (4-2-3-1): Beto - Panin, Cadu, Diogo, Camora - Peralta,  R. Garcia - Sougou, Bastos, Weldon - Ronny

Antrenor: Jorge Costa

Rezerve: Mincă, Muresan, Kapetanos, De Zerbi, Nicoara,  Hora, Celestino

Absenţi: Lionn (accidentat)

Arbitru: Al. Tudor (Bucureşti). Asistenţi: Z. Szekely (Baia Mare), V. Urzică (Piatra Neamţ)

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga