FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - FC VASLUI 1-0

Salvatorul

Articol de - Publicat sambata, 25 octombrie 2008 00:00

Un meci încins, cu mulţi nervi, dar şi cu faze de poartă, a fost decis de Piţurcă

Sorin Cîrţu l-a surprins ieri pe Viorel Hizo cu o tactică ofensivă şi cu un joc spectaculos, în viteză. Gorjenii s-au aruncat din primul minut în atac, dar Alex Piţurcă (6, 14) şi Tilincă (20) au ratat de puţin deschiderea scorului. Exasperat de erorile lui Andronic, "Dulăul" l-a scos de pe teren pe fundaş şi l-a coborît în apărare pe Ghencev. Mişcarea a mai echilibrat disputa şi a rezultat un meci încins, cu multe dueluri la limita regulamentului.

După pauză, gazdele au continuat să preseze, deşi au primit indicaţii din tribună, după ce Sorinaccio a fost eliminat fiindcă l-a luat la ţintă cu o sticlă de apă pe asistentul Popa. Vasluiul a ratat cea mai mare ocazie prin Neagu, bară din 10 metri (68), dar partida a fost decisă de Piţi jr. (75), care, dintr-un luft, l-a "culcat" pe Kuciak, apoi a şutat imparabil pentru 1-0. Moldovenii au terminat în genunchi, N'Doye fiind eliminat pentru intrarea violentă la Stîngă.

"Victorie meritată, dar sînt exasperat de ratări"
SORIN CÎRŢU, antrenor Pandurii

"Am trecut dintr-o criză de formă într-o mare prostie! Am pierdut al cincilea meci din cauza fundaşilor centrali!"

VIOREL HIZO, antrenor FC Vaslui

Tavi Popescu, mesaj de pe patul de spital » Ce a pățit jucătorul de la FCSB: „E prima oară în viață”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!