FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - U CRAIOVA 1-1

Şi negrii ştiu să sară

Articol de - Publicat sambata, 29 noiembrie 2008 00:00

Vasluiul a egalat pe final prin Temwanjera, dar Burdujan se afla în ofsaid

Universitatea a avut o misiune cinică la Vaslui, unde echipa lui Moldovan a decis să intre prematur în hibernare. Nesiguri şi lipsiţi de claritate, moldovenii au capitulat lent în faţa pragmatismului oltenesc, de inspiraţie italiană. Sprinturile ambiţioase ale lui Burdujan au bruscat zadarnic letargia gazdelor.

Vasluiul a arătat ca o echipă cu vîrful de lut. Lipsa de coordonare a sfărîmat construcţia înainte ca fazele să devină periculoase.

În curs de maturizare, Craiova a făcut economie de resurse, fără să se baricadeze în careu. La drept vorbind, nici nu se impunea prea mare risipă de energie în apărare. Sau cu un Gheorghiu harnic, dar fără sclipiri. După golul lui Dina, ieşit din insistenţa lui Baird plus pasa lui Gîngioveanu, echipa lui Napoli a rămas înfiptă în careul oaspeţilor. Cu mingi lungi sau înalte, a controlat jocul fără să tremure la zero grade temperatură şi zero grade pericol.

Forţată de prospeţimea adversarului să se apere pe teren propriu, Vasluiul s-a dezmorţit abia spre finalul primei reprize. Dar şuturile fără ţintă ale lui Burdujan (min.44) şi Jovanovici (min. 43) nu i-au dat emoţii lui Bornescu. Abia la reluare, fostul rapidist a reluat din careu, după o centrare a lui Buhuş, obligîndu-l pe Dorel Stoica să respingă de pe linia porţii. A urmat un război rece la centru, cu vagi ruperi de ritm din partea gazdelor. Minunea egalării s-a petrecut în penultimul minut de prelungiri, cînd Burdujan aflat în ofsaid l-a servit pe Temwanjera, care a arătat că şi negrii ştiu să sară. Mai ales dacă vin din Zimbabwe.

N'Doye, pedepsit
Dezamăgit de evoluţia lui Ousmane N'Doye în partida din etapa trecută, din Giuleşti (2-2), Viorel Moldovan l-a lăsat aseară pe mijlocaş pe banca de rezerve. Cu Rapidul, senegalezul a fost schimbat la pauză, cînd Rapidul conducea cu 2-0, în locul său fiind introdus Petar Jovanovici, acelaşi jucător care i-a luat locul în primul unsprezece şi aseară. La pauză, Moldovan l-a introdus pe senegalez chiar în locul lui Jovanovici, care avusese o evoluţie ştearsă! (Cătălin Popescu)

Moldovan a făcut pace

În minutul 16, Petar Jovanovici şi Michael Baird au fost la un pas să se ia la bătaie pe teren. Conflictul a început de la o intrare dură a atacantului australian. Aflat chiar în faţa celor doi, antrenorul Vasluiului, Viorel Moldovan, i-a despărţit pe jucători şi chiar l-a certat pe Jovanovici pentru reacţia sa. "Centralul" Lucian Dan i-a arătat lui Baird cartonaşul galben pentru intervenţia sa. (Cătălin Popescu)

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring