FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CS MIOVENI 4-0

Sinusoida lui Mihai Costea: 31 iulie 2010, gol anulat în Ghencea - 31 iulie 2011, gol la debut pentru Steaua

Contra Mioveniului, Mihai Costea a înscris golul de 2-0 şi a trimis o dată mingea în bară

Articol de - Publicat luni, 01 august 2011 00:00 / Actualizat luni, 01 august 2011 16:42

Mihai Costea a marcat aseară la debutul său în tricoul "roş-albaştrilor", la exact un an distanţă de momentul cînd, în Ghencea, Marius Avram i-a anulat eronat reuşita ce i-ar fi putut desprinde pe olteni la 2-0.

Pe 31 iulie 2010, după ce a deschis scorul în startul reprizei secunde prin Iliev, cel ce a reluat în poartă lovitura de colţ executată de Prepeliţă, în minutul 58, Universitatea ar fi putut încheia meciul dacă centralul nu ar fi dictat greşit ofsaid la o fază în care Mihai Costea a scăpat spre poarta lui Tătăruşanu, l-a driblat elegant pe Abrudan şi a şutat fără speranţe pentru golkeeperul bucureştenilor.

Gol pentru fratele mai mare
Imediat, s-a îndreptat spre camerele de luat vederi şi a dedicat golul fratelui său ce se afla în perioada de recuperare după o gravă accidentare. Vîrful oltenilor şi-a scos echipamentul de joc pentru a face loc unui tricou pe care scria "Cioară" şi numărul "10" (foto jos). Costea junior s-a bucurat mai bine de un minut, deşi ceilalţi coechipieri şi antrenorul Aurică Ţicleanu încercau să-i explice că reuşita a fost anulată.

Din acel moment, pentru actualul stelist a urmat o perioadă plină cu evenimente, multe din ele neplăcute. În partida următoare, insuccesul din Ghencea a apăsat greu pe umerii jucătorilor, aceştia fiind învinşi de Brăneşti, deşi porneau ca mari favoriţi. Demiterea lui Aurică Ţicleanu şi înlocuirea acestuia cu Victor Piţurcă nu a schimbat prea mult cariera lui "Nilă", acesta reuşind să înscrie doar un singur gol şi acela din penalty, în partida de la Tg. Mureş. Uşor-uşor, Costea jr. şi-a pierdut şi postul de titular, din acest motiv el intrînd, chiar, într-un conflict mocnit cu antrenorul.

În 5 din ultimele 8 partide din campionat sub comanda lui Piţurcă, Mihai nu a fost introdus titular.

Primul meci din 2011, Universitatea- Steaua, l-a găsit pe Costea jr. alături de fratele său, ambii fiind conduşi de un nou antrenor, Nicolo Napoli. Etapa următoare, a izbutit să-şi treacă, iarăşi, după o pauză îndelungată numele pe tabelă, într-o dispută cu Victoria, meci la finalul căruia craiovenii au pierdut două puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării. Totodată, evoluţiile total opuse aşteptărilor i-au făcut pe fanii olteni să-i ia pe cei doi Costea în vizor, şi, de la meci la meci, aceştia au devenit ţinta acuzelor.

În luna martie, presat de problemele financiare, patronul "juveţilor" a acceptat despărţirea din vară de unul dintre cei mai apropiaţi jucători ai săi, în schimbul sumei de 1,4 mil euro, sumă ce a rămas record pentru ultimul mercato. Degringolada din tabăra oltenilor, soldată cu înfrîngeri pe linie şi demiteri în lanţ de antrenori, precum şi gîndul la noua echipă i-au adus lui Costea alte conflicte. Unul dintre episoade s-a petrecut în mai, atunci cînd, Gigi Becali l-a oprit în ultimul moment să nu fugă din cantonament alături de fratele său. Trimis să se antreneze în Ghencea, apoi exclus din lot, a fost reprimit la echipă pentru finalul sezonului, final în care a trăit din teren retrogradarea Universităţii. A reuşit să mai puncteze odată, în meciul ce a tras cortina peste ediţia 2010-2011, Craiova-Gaz Metan 1-2, dar, reuşita sa nu a ajutat echipa să părăsească Liga 1 cu un rezultat onorabil.

Trecerea la Steaua nu a oprit şirul problemelor pentru marcatorul golului doi din disputa cu Mioveniul. Înaintea Supercupei României, LPF le-a refuzat oficialilor roş-albaştri legitimarea atacantului datorită unor probleme legate de transferul banilor spre clubul oltean, probleme ce s-au întins pînă vineri seara. Costea a ratat apoi şi prima etapă de campionat, în care "roş-albaştrii" au remizat la Sibiu, 1-1 cu Voinţa.

Stelist de mic
Mihai Costea a bifat 81 de partide pentru Universitatea Craiova, formaţie pentru care a înscris de 14 ori. În ediţia 2010/-2011 a evoluat în 27 de partide, 21 din postura de titular-9 integralist, şi a marcat 3 goluri. "Mihai Costea este stelist de mic. Poate fi un plus pentru Steaua. Este un jucător care are posibilitatea să-şi îmbunătăţească toate calităţile. Este un jucător cu un fizic impresionant, are talie, are viteză. Nimeni nu garantează că e un transfer reuşit, dar sperăm să fie o afacere care să confirme", a declarat Mihai Stoica în martie despre cel poreclit "Nilă".

Steaua a învins aseară cu 4-0 pe CS Mioveni, într-o partidă disputată la Constanţa, golurile fiind înscrise de Leandro Tatu, Mihai Costea, Cristi Tănase şi Raul Rusescu. Click aici pentru comentariul liveTEXT al partidei!

VIDEO Click aici pentru a vedea penalty-ul ratat de Tănase!
VIDEO Vezi aici bara lui Bănel Nicoliţă!
VIDEO 1-0! Vezi aici golul marcat de Leandro Tatu!
VIDEO 2-0! Vezi aici golul marcat de Mihai Costea!
VIDEO 3-0! Vezi aici golul marcat de Cristi Tănase!

VIDEO 4-0! Vezi aici golul marcat de Raul Rusescu!