FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - U CRAIOVA 1-0

Ştiinţa expirată

Articol de - Publicat luni, 04 mai 2009 00:00

Universitatea şi-a continuat la Tîrgu-Jiu seria evoluţiilor modeste din ultima vreme şi a ratat şansa de urca pe locul 4

Băieţii lui Sorin Cîrţu şi-au lăsat la cabine uniforma de fraţi olteni şi i-au luat tare pe vizitatorii din Craiova, pentru a se convinge dacă aceştia au într-adevăr calitate de Europa. La primele "teste", Ştiinţa s-a fisurat. Florin Stîngă a nimerit bara în minutul 8, iar Ghindeanu, "servit" de nefericitul Rose, a şutat sec: bară-gol (20)!

De ziua lui, Bornescu a fost providenţial de două ori în faţa lui Raskovici şi a îngheţat scorul. Craiova în prima repriză? Inodoră, insipidă, incoloră. Nici un şut pe poartă şi doar o singură acţiune periculoasă, a lui Florin Costea (37).

Risipitorul Costea
Nicolo Napoli a schimbat devreme, cu Dina în locul lui Costea cel mic, dar în zadar! Jocul echipei sale a rămas la fel de inert precum luciul apei din fîntînă. Florin Costea a fost singurul care a mai spart pe alocuri monotonia din ofensiva oaspete.

Cu un sfert de oră înainte de final, "decarul" a rămas singur, faţă în faţă cu Stanca. A reluat cu dreptul, plasat, pe lîngă poartă, fază care a exprimat perfect neputinţa oaspeţilor.

Cum nici trupa lui Sorinaccio n-a fost dispusă la a face cadouri, precum braşovenii în precedenta deplasare a Universităţii, formaţia din Dolj a rămas cu mîna goală. A fost încă un meci în care Craiova a părut că joacă din amintirea victoriei cu Dinamo. Dacă nu se va trezi urgent din letargie, gruparea din Bănie mai poate încerca să obţină un paşaport de Europa la anul!

"Contra unei maşinării de antifotbal e greu să cîştigi, asta e la Tîrgu-Jiu. Noi n-am arătat ca o trupă de cupele europene. Echipa e pe o pantă descendentă, n-are vlagă"