FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CEAHLĂUL 1-3

Stoichiţă schimbă jumătate de echipă pentru CFR! » Revoluţie!

Artiom Karamian, Karamian, Steaua
Artiom Karamian, Karamian, Steaua

Articol de - Publicat luni, 22 februarie 2010 00:00

Antrenorul pregăteşte cinci modificări faţă de formula care a pierdut contra Ceahlăului

Eşecul ruşinos cu Ceahlăul (1-3) face victime în toate compartimentele. Criticat şi presat şi de patron, şi de suporteri, Mihai Stoichiţă pregăteşte altă echipă pentru derby-ul cu CFR Cluj, din weekend-ul viitor. "Lippi" va schimba nu mai puţin de cinci jucători din formula de bază!

Primul care îşi pierde locul de titular e Zapata. Columbianul a produs golul de 2-1 al moldovenilor, cu o degajare direct în Vasilache, şi e cu psihicul la pămînt. "A venit la mine în vestiar şi şi-a cerut scuze, era terminat", a povestit Stoichiţă. Tehnicianul a încercat să-l îmbărbăteze, dar etapa viitoare îl va titulariza pe Tătăruşanu.

Rămîn doi fundaşi
În apărare, doar Golanski şi Jelev îşi păstrează posturile. Deşi criticat dur în urma debutului oficial la Steaua, bulgarul va rămîne în primul "11", în cuplu cu Alexandru Tudose. Fundaşul de 23 de ani îl scoate din echipă pe Baciu. Altă modificare în defensivă: Artiom Karamian va juca pe stînga în locul veteranului Petre Marin (36 de ani).

Toja sau Tănase
"Accept să jucăm cu doi închizători doar contra echipelor mari!", a dictat Becali. Pleşan şi Ovidiu Petre vor face cuplu în centrul liniei mediane şi la Cluj. Stoichiţă va alege pentru banda stîngă între Toja şi Tănase, în condiţiile în care pe partea opusă va evolua Szekely. Dintre ei, columbianul are şanse mai mari să joace. Ex-piteşteanul nu va mai apărea pe teren nici în atac, acolo unde a fost folosit recent, fiindcă îi va fi preferat Bogdan Stancu.

"E normal ca Mihai să se gîndească la o altă formulă pentru întîlnirea cu CFR, fiindcă altfel vom avea probleme mari!"
Gigi Becali, patron Steaua

Argumentele lui Becali:
- "Zapata a greşit grav, trebuie să-i lase locul lui Tătăruşanu!"
- "Nu ai cum să iei cammpionatul cu Baciu şi cu Petre Marin. Ei trebuie să fie în lot, dar să nu joace niciodată titulari!"
- "Tănase nu va mai fi niciodată al doilea vîrf! Dacă nu juca el, o băteam pe Ceahlăul cu 4-0"
- "Nicoliţă a luat aiurea cartonaşele galbene. Putea să le evite"

Echipa din meciul cu Ceahlăul
Zapata - Golanski, E. Baciu, Jelev, P. Marin - Szekely, Ov. Petre, Pleşan, Nicoliţă - Cr. Tănase, Kapetanos

Echipa pentru meciul cu CFR
TĂTĂRUŞANU - Golanski, TUDOSE, Jelev, ART. KARAMIAN - Szekely, Ov. Petre, Pleşan, TOJA - B. STANCU, Kapetanos

Citește și:
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
Superliga
Hermannstadt a luat decizia în cazul lui Dorinel Munteanu, după eșecul brutal cu Rapid
Daniel Pancu își poate pierde „perla” pe final de mercato » La schimb, cere doi noi jucători la CFR Cluj
Superliga
Daniel Pancu își poate pierde „perla” pe final de mercato » La schimb, cere doi noi jucători la CFR Cluj
O echipă de tradiție din România, scoasă la vânzare! 1,2 milioane euro pentru a prelua controlul clubului
Liga 2
O echipă de tradiție din România, scoasă la vânzare! 1,2 milioane euro pentru a prelua controlul clubului
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
Superliga
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (52)
 •  23 Februarie 2010, 13:08

cfr -steaua 3 - 0 NO COMMENT !!!!!

 •  22 Februarie 2010, 17:21

MI-ar placea ca de acum incolo titular sa fie Tatarusanu

ortega85
ortega85  •  22 Februarie 2010, 15:00

adialyssa...mai bine da anuntz la ziar fa o cheta si dati restantele la Tamas...;))

Vezi toate comentariile (52)
Comentează