FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID AZI, ORA 21:00, ANTENA 1 ŞI GSP.RO

Surpriza Claudiu

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 aprilie 2009 00:00

Niculescu s-a antrenat normal şi are şanse să joace din primul minut azi, într-un trio ofensiv cu Niculae şi Dănciulescu

Claudiu Niculescu este asul din mîneca lui Mircea Rednic şi ar putea fi titular diseară, cu Rapid, de la ora 21:00, în direct la Antena 1. Atacantul de 32 de ani s-a antrenat normal în ultimele zile, iar la şedinţele tactice şi la jocurile şcoală de ieri s-a testat şi sistemul cu Clau-gol şi Marius Niculae în avanposturi, susţinuţi de Ionel Dănciulescu.

"Claudiu încă mai are mici dureri, dar poate juca. Totul depinde de cum va reacţiona organismul său în ziua meciului", spun oameni din staff-ul "cîinilor". Azi, Niculescu va fi consultat de staff-ul medical, urmînd să se decidă dacă poate evolua din primul minut sau dacă o va face după pauză.

"Cîinii" şi-ar dori să înceapă ofensiv meciul, cu cei trei atacanţi în teren pentru a debuta în forţă. "Dacă dăm gol repede, ne va fi mult mai uşor. Vom merge pe ofensivă, jucăm acasă şi nu ne permitem să mai facem paşi greşiţi", zic şi şefii.

10 goluri a marcat Niculescu în derby-urile cu Rapid, fiind cel mai prolific jucător al "cîinilor" în istoria confruntărilor directe cu giuleştenii

13 goluri au marcat împreună Niculescu, Niculae şi Dănciulescu în acest sezon

Tamaş nu şi-a luat liber
Bogdan Lobonţ, Gabriel Tamaş şi Marius Niculae, au revenit joi după-amiază în ţară după convocările la "naţională", la fel Torje şi Ze Kalanga, care au evoluat la "tineret", respectiv reprezentativa Angolei. Dacă Lobonţ a primit zi liberă, iar Niculae a ajuns la jumătatea antrenamentului, Tamaş a făcut alergări uşoare, apoi a urmat programul de recuperare. Moţi şi N'Doye au sosit în România abia joi seară şi au fost învoiţi la antrenamentul de ieri dimineaţă. (Ioana Mihalcea)

"Cîştigăm alături de fani!"
Căpitanul lui Dinamo, Bogdan Lobonţ, a vorbit pe site-ul său despre meciul cu Rapid, din această seară. "Datoria noastră este, în acest moment, să dăm totul pentru Dinamo. Sînt convins că suporterii dinamovişti vor fi din nou la înălţime. Va fi, cu siguranţă, o atmosferă senzaţională, aşa cum s-a întîmplat la toate derbyurile. E un meci important, pe care îl vom trata cu toată responsabilitatea. Îi aşteptăm pe fani la stadion, să demonstrăm că muncim împreună pentru titlu", a zis Lobby.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”