FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - POLI TIMIŞOARA 0-1

Şut-gol!

Articol de - Publicat luni, 21 septembrie 2009 00:00

Extrem de "tăcuţi" 55 de minute, timişorenii au rezolvat meciul de la Vaslui la prima ocazie pe care au avut-o, prin Goga

Ce inspiraţi au fost spectatorii să vină în număr mic la meciul de aseară! Cei care au rămas acasă au putut astfel să păstreze vie amintirea acelui 4-3 spectacol cu bănăţenii din sezonul trecut.

Prima repriză a a fost la fel de atrăgătoare precum alăturarea culorilor galben, violet şi verde. Timişorenii au interpretat din nou partitura cu Ajax, tactica beton care i-a ferit de goluri şi le-a adus un punct din Olanda. A fost totuşi o ocazie în prima repriză: lovitura de cap a lui Wesley respinsă cu pieptul în corner de Mera (30).

Publicul a tresărit din adormire cînd acelaşi "decar" vasluian a reluat sănătos din careu peste poartă în debutul actului secund. Wesley era croit să tragă tuşe de spectacol meciului.  A mai "reuşit" o ratare, în minutul 55.

Doar 60 de secunde au mai trecut şi a venit lovitura de graţie a Timişoarei! O centrare a lui Cl. Ionescu l-a găsit la căpătul ei pe Goga, singur în careul gazdelor: voleu fără preluare, 0-1! Dulca a încercat să mai repare ceva introducîndu-l pe Milisavjlevici, unul din actorii principali din superba victorie din campionatul trecut. Regia nu a funcţionat şi echipa lui a bifat al doilea eşec consecutiv.

ŞTIRILE MECIULUI:
> Stoperul Farkas s-a accidentat la antrenamentul de sîmbătă seară şi n-a fost inclus în lotul moldovenilor.
> Mijlocaşul vasluian Miloş Pavlovici a fost trimis la echipa a II-a pentru indisciplină. El a evoluat  la satelit, în Liga a III-a, fiind titular în meciul FC Vaslui II - Rapid Galaţi 0-5.
> Bănăţenii au fost încurajaţi la Vaslui de doar şapte suporteri. Aceştiau au fost păziţi de 20 de jandarmi.
> Ajax, echipa pe terenul căreia Poli a remizat joi, a învins ieri în deplasare, 4-0 la Venlo. Toate golurile au fost marcate de Suarez.