FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO-RAPID, 19:00

Știai că Rapidul a fost prima echipă din România care a învins Dinamo într-un meci de Liga 1? 5 întrebări și răspunsuri interesante înainte de derby

Articol de - Publicat sambata, 11 aprilie 2015 12:11

Dinamo și Rapid joacă în această seară, de la ora 19:00, într-un derby al suferinței. Ambele echipe își pot pierde antrenorii în cazul unui eșec. GSP.RO a realizat un mini-quiz înainte de meciul zilei în Liga 1, al 110-lea derby dintre cei doi granzi

1. Cînd a avut loc prima întîlnire dintre Dinamo și Rapid?
Întîia confruntare a avut loc în urmă cu aproape 67 de ani, pe 9 septembrie 1948, Dinamo-CFR Bucuresti 0-1. Golul lui Ştefan Filotti din minutul 60 le-a produs "alb-roşilor" prima înfrângere din istoria lui Dinamo în campionatul României!

2. Cînd a fost prima victorie a lui Dinamo?
Finalul anilor 40 a aparţinut giuleştenilor, aceştia bifând alte 3 succese consecutive. Prima victorie din contul grupării din "Ştefan cel Mare" s-a consemnat pe 31 mrtie 1951, Locomotiva-Dinamo 2-3 (Pavel Scorţan, Alexandru Florea, Carol Bartha / Andrei Răducanu, Dumitru Călin).

3. Care a fost apogeul rivalității dintre Dinamo și Rapid?
Anii 60 au oferit confruntări memorabile între cele două echipe, confruntări decisive chiar şi în lupta pentru titlu. Una din ele a avut loc pe 21 iunie 1964, Dinamo-Rapid 5-2 (Pârcălab dublă, Nunweiller VI, Frăţilă dublă / Emil Dumitriu dublă), victorie în urma căreia giuleştenii au ratat titlul în faţa unei generatii excepţionale.

4. Cel mai încins meci dinainte de Revoluție?
Ultima luptă pentru titlu din perioada comunistă s-a dat pe 9 iunie 1971, Dinamo-Rapid 1-1. La startul meciului, dinamoviştii au avut 1 punct avans, dar în minutul 80 Sandu Neagu a marcat şi a dus, timp de 10 minute, Rapidul pe locul 1, până când Mircea Lucescu a înscris un gol cât un campionat.

5. Cînd a învins Rapid ultima oară?
24 august 2008, Rapid-Dinamo 2-1, ultima victorie reuşită de Rapid în faţa rivalei. Au urmat 5 succese dinamoviştii în campionat, două în cupă şi 5 remize, toate în Liga 1.

DINAMO VS RAPID în Liga 1: 109 jocuri - 49 victorii Dinamo - 23 remize - 37 victorii Rapid

- nu mai puţin de 340 de goluri s-au consemnat în cele 109 jocuri, astfel avem o medie de 3,1 goluri/meci;
- cea mai mare diferenţă de scor: 6 goluri, 17 septembrie 1988, Dinamo-Rapid 6-0 (Cămătaru dublă, Mateuţ, Rednic, Andone, Vaişcovici);
- cea mai clară victorie Rapid, aprilie 2000, Rapid-Dinamo 4-0 (Lupu, Iencsi, Sergiu Radu dublă).
- doar 9 din cele 109 meciuri s-au incheiat fără gol.

Dinamo gazdă: 54 jocuri - 28 victorii Dinamo - 11 remize - 15 victorii Rapid
-Ultima victorie reuşită de giuleşteni pe terenul dinamoviştilor s-a înregistrat pe 11 noiembrie 2007, scor 2-0, marcatori Cesinha şi Mazilu.