FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI - POLI TIMIŞOARA 1-1

Timişoara rămîne la 4 puncte de liderul Oţelul » Titlul în ofsaid

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 noiembrie 2010 00:00

Timişoara a pierdut ocazia de a se apropia de liderul Oţelul. Bănăţenii au fost egalaţi de Urziceni dintr-o fază controversată Vezi rezumatul partidei Unirea Urziceni - Poli Timişoara 1-1! (video)

În mod logic, un duel între o fostă campioană şi o echipă ce visează la titlu n-ar trebui să adoarmă asistenţa. Prima repriză însă a dat dependenţă de cofeină celor care au ţinut neapărat să-şi forţeze pleoapele pentru a urmări poate cele mai triste 45 de minute din acest sezon.

Ca exemplu, unica fază care cu greu poate fi catalogată drept ocazie a avut-o Axente (44). Atacantul bănăţean a profitat de greşeala lui Mehmedovici, dar, aflat faţă în faţă cu Cernea, a aruncat mingea la 5 metri de poartă!

Tinereţea aduce puncte
Ce n-au reuşit mult mai experimentaţii Tameş, Magera ori Axente a făcut un puşti, Alexandru Popovici. Mijlocaşul de 22 de ani, cu doar 7 prezenţe în Liga I, a intrat după pauză, iar în minutul 55 a aprins lumina în tabăra timişoreană. Scăpat singur cu Cernea, Popovici l-a driblat cu calm pe portarul ialomiţean şi a scuturat plasa.

Poli a încercat să adopte iar tactica lui moş Ene, numai că a fost trezită de Todoran, care a zbughit-o spre Pantilimon şi a marcat pe lîngă acesta, deşi se afla în poziţie afară din joc. Rusescu (83) a mai şutat o dată năprasnic de la 30 de metri, razant cu bara, şi aici s-au încheiat toate socotelile. Un punct care o păstrează pe Urziceni în zona grea a clasamentului, iar pe Timişoara o menţine la patru puncte de liderul Oţelul Galaţi.

Imaginile TV confirmă greşeala asistentului

În minutul 80, s-a petrecut cea mai grea fază a partidei. Semedo a aruncat mingea peste apărarea bănăţenilor, iar Todoran a marcat pe lîngă Pantilimon. Captura TV arată că mijlocaşul ialomiţenilor se afla milimetric în ofsaid, cu jumătate de corp în faţa liniei de apărare, iar conform regulamentului trebuia oprit jocul.

Istrate se plictisise de meci! :)
Cea mai comică fază a partidei de la Urziceni l-a avut în prim-plan pe "centralul" Dragoş Istrate, care a dorit să pună capăt mai repede primei reprize. Acesta a fluierat finalul în minutul 42 şi 22 de secunde, iar în momentul în care se îndrepta spre vestiare a fost atenţionat de arbitrul de rezervă că mai sînt de disputat 3 minute! Istrate a fost atacat dur de Cristi Borcea după meciul Dinamo - Craiova, din Cupă, cînd i-a cerut lui Robert Dumitru să-l elimine pe Liviu Ganea după un duel cu Bărboianu. "Acest Istrate e un picol, un ospătar", a tunat Borcea.

Sepsi a jucat accidentat
Fundaşul stînga al Timişoarei, Laszlo Sepsi, s-a autoaccidentat în prima repriză la glezna dreaptă, însă a dorit să continue chiar dacă a şchiopătat vizibil. La pauză, doctorii i-au acordat îngrijiri medicale, însă Sepsi nu a mai putut evolua şi a fost schimbat cu Alexandru Popovici, cel care a şi marcat golul victoriei.

"Sînt mulţumit cu acest egal. Îmi felicit jucătorii, mă bucur că băieţii mei au revenit în joc! Am marcat un gol frumos şi important pentru Urziceni"
Octavian Grigore, antrenor Urziceni

"Un punct e egal cu zero, trebuia să luăm cele trei puncte. Cu părere de rău spun că ăştia sînt arbitrii şi cu ăştia defilăm. E păcat de munca noastră, care a fost irosită"
Valentin Velcea, antrenor secund Timişoara

"Şi împotriva noastră au greşit arbitrii cu Craiova. Punctul obţinut este foarte bun"
Dinu Todoran, mijlocaş Urziceni

"Şi noi am avut penalty la Bistriţa, la Brăneşti, cu Craiova şi e normal să fie supăraţi cei de la Timişoara, dar viaţa merge înainte. Îmi pare rău de Cosmin că a pierdut puncte aici"