FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ANDIJAN 1-0

Un albanez debutează convingător la Dinamo » Demollari reîncarnat

Articol de - Publicat luni, 14 februarie 2011 00:00 / Actualizat luni, 14 februarie 2011 10:21

Dinamo n-a jucat strălucit ieri în faţa uzbecilor, dar l-a cîştigat pe Bakaj. Albanezul a intrat la pauză, a jucat din maximum din două atingeri şi a marcat un eurogol la prima fază de poartă

Cum numele adversarului n-a fost deloc unul important, Andone aştepta probabil o evoluţie reconfortantă şi un scor pe măsură. N-a fost însă deloc aşa. Noroc cu debutul fulminant al lui Elis Bakaj, şefii lui Dinamo avînd toate motivele să se felicite că l-a adus în curte pe albanez. Cum a impresionat Bakaj?

1. A intrat la pauză şi le-a demonstrat colegilor că fotbal înseamnă să joci din maximum două atingeri, nu să cari mingea la nesfîrşit sau să încerci driblinguri inutile.
2. Le-a mai arătat cît de important e să ştii să loveşti balonul cu ambele picioare, mai ales că a fost folosit în banda stîngă.
3. A marcat un gol minunat, cu o execuţie pe care o reuşesc doar jucătorii cu gleznă fină: "folha seca" de la 18 metri, lateral stînga, aproape de vinclu. Reacţia imediată a lui Andone?! "Băi, ce bine a dat ăsta, incredibil!".
4. A reuşit două "crosuri" pe peste 40 de metri, parcă puse cu mîna.
5. A coborît mereu în defensivă pentru a se apăra, deşi e un jucător cu profil superofensiv.

Celelalte concluzii

De ce e Dinamo pregătită de retur
... pentru că Alexe e un jucător care are o uşurinţă teribilă de a-şi elimina adversarul direct. Probabil că nu poate rata la infinit şi în campionat, aşa cum a făcut aseară tot meciul.
... pentru că nu l-a vîndut pe Torje. Şi ieri a jucat bine, a avut ocazii (9 şi 20), a executat bine loviturile libere, a făcut faza defensivă şi a arătat că e cel mai bine pregătit fizic.

De ce nu e Dinamo pregătită pentru retur
... pentru că Grigore n-a trecut peste şocul psihologic al gafei de la echipa naţională. Ieri a jucat slab, cu multe gafe, mai ales în repriza a doua.
... pentru că, dacă a construit cu greutate atacuri împotriva unor anonimi de la Andijan, cu siguranţă va avea probleme şi în campionat.
... pentru că nu poţi face obsesiv în fiecare amical aceeaşi schemă, schimbarea mijlocaşilor de bandă de pe o parte pe cealaltă, doar pentru că aşa e stabilit dinainte de meci.

Dinamo - Andijan (Uzbekistan, I)    1-0
A marcat: Bakaj (57)
Dinamo: G. Curcă (Bălgrădean, 46) - Rubio, Dr. Grigore, Moţi (Zie Diabate, 46), E. Crăciun (Bordeanu, 60) - Torje (Scărlătescu, 70), Mărgăritescu (Mărmăneanu, 72), B. Pătraşcu, C. Munteanu (Păun, 20; Bakaj, 46) - Dănciulescu (Ţucudean, 60), Alexe (R. Stănescu, 80). Antrenor Ioan Andone

"Bakaj e un jucător foarte bun şi poate mult mai mult. Îi trebuie timp să se acomodeze cu adevărat"
Ioan Andone, antrenor Dinamo

"Sînt bucuros că am marcat, însă mai important e să ajut echipa în campionat. Mi-aş dori să ies campion, abia aştept să-i cunosc pe suporteri, am înţeles că sînt fantastici"
Elis Bakaj, mijlocaş Dinamo

Inbox:
- În minutul 18, Cătălin Munteanu a fost lovit în piept de un adversar, primul diagnostic fiind coastă fisurată! A plecat la spital, a făcut o radiografie, apoi a fost liniştit de medici: "Mi-au zis că nu-i nimic rupt, dar tot mă doare rău de tot!".
- Păun a intrat în minutul 20, iar la pauză a fost schimbat cu Bakaj. În minutul 75, Andone a dorit să-l trimită iar pe gazon, însă arbitrul n-a mai fost de acord.
- Liviu Ganea şi Vlad Munteanu n-au jucat ieri, acuzînd probleme musculare.