FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Un gol la 85 de minute! » Claudiu Keşeru nu e titular la Steaua, dar are un randament formidabil

Articol de - Publicat vineri, 01 august 2014 00:00 / Actualizat joi, 31 iulie 2014 20:25

Keşeru funcţionează excelent în continuare, chiar dacă prinde rar loc de titular. De cînd a venit la Steaua, are o medie de goluri mult mai bună decît a concurentului principal, Chipciu

Claudiu Keşeru e un transfer rentabil. Demonstrează asta cu o eficienţă fantastică! De cînd a ajuns în Ghencea, la începutul acestui an, a strîns 13 goluri în toate competiţiile. O realizare şi mai importantă, dat fiind faptul că el nu a fost titular constant. Reghecampf şi Gâlcă l-au considerat mai degrabă o soluţie de rezervă pentru Piovaccari sau pentru Chipciu, opţiunile principale pentru atac.

Claudiu a jucat 1.105 minute pentru roş-albaştri. Rezultă o medie de un gol la fiecare 85 de minute! Miercuri a confirmat randamentul foarte bun cu reuşita cu care a deschis scorul în partida cu Aktobe. Surprinzător, în Kazahstan a fost utilizat din start. În celelalte două jocuri din Champions League, cu Stromsgodset, Gâlcă nu-l folosise nici un minut!

Antrenorul s-a bazat pe el contra Rapidului, în Cupa Ligii şi în campionat, în două jocuri abordate cu o echipă formată din rezerve şi din juniori, întrucît oamenii consideraţi de bază erau menajaţi pentru Champions. Keşeru a înscris şi în Grant, la fiecare dintre cele două partide. A stabilit astfel o performanţă greu de atins, cu goluri în cîte două meciuri cu rivalele Dinamo şi Rapid.

Atacantul plătit cu 30.000 de euro pe lună, cel mai mare salariu din lot, a venit la începutul acestui an, gratis, de la Bastia. Pentru că nu a izbutit să se impună ca un titular cert, Becali a insistat să-i fie micşorat salariul, însă Claudiu a refuzat şi şi-a şubrezit statutul din echipă. Dar golurile din startul stagiunii l-au propulsat între primii 11.

Liga Campionilor 30.07 Aktobe - Steaua (2-2) 1 0-0

23 de jucători au reuşit să marcheze în tricoul Stelei la debutul lor în cupele europene, printre ei şi Keşeru

9 goluri are Chipciu în 2014, cu patru mai puţine decît are Keşeru. Media lui Alex: un gol la 209 minute, mult sub norma pe care a stabilit-o Claudiu