FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCU CRAIOVA 4-1

Cum a trăit Valeriu Iftime victoria la scor cu FCU Craiova: „La pauză eram în Liga a 2-a”

Valeriu Iftime, patronul de la FC Botoșani, este în culmea fericirii, după ce echipa lui a învins-o pe FC U Craiova, scor 4-1, într-un meci influențat clar de erorile de arbitraj comise de Iulian Călin.

Articol de - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 17:25 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2024 18:38

Valeriu Iftime a făcut calculele pentru salvarea de la retrogradare. Patronul moldovenilor spune că FC Botoșani trebuie să le învingă pe Dinamo și Voluntari pentru a avea șanse serioase de a rămâne în Superliga. După această victorie, botoșănenii au părăsit, cel puțin pentru moment, locurile direct retrogradabile. Moldovenii se clasează pe 14, cu 17 puncte.

Superliga peneliștilor
EDITORIAL

În ciuda prestației jalnice a „centralului” Iulian Călin, care a fost aspru criticat de olteni, Valeriu Iftime nu a vorbit deloc despre arbitraj. Acesta și-a lăudat echipa pentru victoria la scor.

Valeriu Iftime exultă după FC Botoșani - FCU Craiova: „E pentru prima dată când nu sunt pe ultimul loc!”

După prima repriză puteam să spun că suntem în liga a doua garantat. După repriza a doua, după jocul nostru și cu cele patru goluri marcate... Speram de multă vreme! Echipa joacă fotbal. Dar există și o temere extraordinară. Am jucat frumos în repriza a doua. Suntem în jocul acela cu patru echipe în evitarea retrogradării. E pentru prima dată când nu sunt pe ultimul loc.

Avem meciuri grele. Încărcătura e foarte mare. E foarte bine că avem jocul ăsta. Revenim de la 0-1 și câștigăm acasă. Ne dă încredere pentru următoarele meciuri. Dacă învingem pe Dinamo și Voluntari și mai facem o victorie în deplasare, poate ne salvăm.

Dacă Mailat nu era accidentat. luam un milion de euro pe el și alta era soarta echipei! Bineînțeles. Dacă revenea mai repede... E talismanul nostru. Dă o pasă excepțională, un gol frumos. Echipa e bună. Golul din foarfecă... Am dat goluri frumoase, am fost eficienți. Am câțiva jucători chiar buni, buni. Iar Mailat dacă își învinge frica asta și poate juca un meci întreg este o valoare și un câștig enorm”, a spus Valeriu Iftime, potrivit sport.ro.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Adrian Mititelu dezvăluie cum l-a abordat pe Șumudică pentru a veni la FCU Craiova: „Mi-a dat un vocal, apoi i-am spus că este fricos”

Aurelian Chițu l-a făcut praf pe Iulian Călin după ce a fost eliminat: „A stricat jocul, ne lăsăm toți de fotbal. Parcă nu avem voie să câștigăm”
FC BOTOȘANI - FCU CRAIOVA 4-1
Revenirea „Pitbull-ului”, izbucnirea lui Caparco și ultrașii „falși”: „Din cauza voastră arde cămașa pe noi!” » 10 informații de pe stadion, înainte de Dinamo - Poli Iași
DINAMO - POLI IAȘI

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”