FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - JUVENTUS 2-0

VIDEO Astra Giurgiu continuă să impresioneze » Victorie clară cu Juventus București, în primul meci al etapei a opta, 2-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 august 2017 20:28

Astra Giurgiu a învins-o pe Juventus București, scor 2-0, în primul meci al etapei a opta din Liga 1, grație golurilor reușite de Claudiu Belu și Anthony Le Tallec.

Echipa lui Edward Iordănescu a condus jocul cu autoritate și a avut cele mai mari ocazii ale meciului, în timp ce Juventus a demonstrat încă o dată că merită să fie "lanterna roșie" a Ligii 1.

Primul gol al meciului a venit înainte de pauză. Fundașul Claudiu Belu a profitat de o respingere greșită a lui Mingote, pe care l-a învins cu un șut frumos de la marginea careului.

După o sumedenie de ocazii ratate în repriza secundă, vedeta Anthony Le Tallec a marcat golul doi în minutul 87, când a înscris printr-o execuție simplă din careu.

În urma victoriei, Astra a urcat pe locul cinci, cu 15 puncte, egalând-o astfel pe FCSB. De partea cealaltă, Juventus continuă parcursul horror în primul sezon din istorie în Liga 1. Bucureștenii sunt ultimii în clasament, cu doar două puncte.

De altfel, giurgiuvenii au un bilanț impresionant pe teren propriu în acest sezon: trei victorii și un egal, golaveraj 5-0.

Astra Giurgiu - Juventus București 2-0
Au marcat: C. Belu '44, Le Tallec '87

TEXT / VIDEO

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Polczak, Bejan, Al. Stan - Dandea, Mrzljak - Balaure, Radunovic, Marquinhos - Abang
Rezerve: Lazar, Val. Gheorghe, Le Tallec, Pițian, Erico, Chipirliu, Nicoară
Antrenor: Edward Iordănescu

Juventus București: Mingote - C. Petre, Walace, Benga, Fl. Ștefan - Sesar, Mihăescu - Zaharia, Băjenaru, Stoenac - Măzărache
Rezerve: Brie, Morariu, V. Bărbulescu, F. Cazan, Dzalamidze, R. Neacșu, C. Țâră
Antrenor: Marin Barbu