FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - VASLUI 1-1

VIDEO Astra - Vaslui 1-1 » Echipa lui Mulţescu a ratat în ultimele secunde o victorie care ar fi urcat-o pe locul 2

Tembo a marcat golul Astrei

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 octombrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 05 octombrie 2012 22:43

Astra a terminat la egalitate cu Vaslui, 1-1. Tembo a deschis scorul în minutul 31, iar Varga a adus egalarea din penalty în al cincilea minut de prelungiri.

Vasluienii lui Hizo au fost mai periculoşi în startul meciului. Antal şi Sînmărtean l-au încercat pe slovacul Kello, aflat la meciul de debut pentru Astra.

Mulţescu mută în minutul 28, iese Vădrariu şi intră Budescu. Schimbarea a fost inspirată. Budescu i-a centrat bine lui Tembo în 6 metri, iar lovitura de cap a acestuia l-a păcălit pe Coman (31). 1-0!

J. Morais şi-a salvat echipa printr-o intervenţie în faţa lui Caue, iar jucătorii lui Mulţescu intrau la cabine în avantaj.

Hizo i-a aruncat în luptă la pauză pe Varga şi R. Costin, dar tot gazdele şi-au creat cele mai mari ocazii. În minutul 51, Budescu ratat incredibil, şut pe lîngă poarta goală după ce-i driblase pe Varela şi Coman. Portarul Vasluiului a salvat excelent în două rînduri la Fatai şi Tembo, iar echipa lui Hizo era în corzi.

Distefano şi Budescu i-au mai dat ceva emoţii lui Coman, în timp ce jocul Vasluiului suferea din ce în ce mai mult.

Minutele de prelungiri au fost de coşmar pentru gazde. A. Mureşan a comis henţ în careu, iar Varga a adus egalarea din penalty în minutul 90+5.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT!

Echipe de start:

ASTRA: Kello - Enache, A. Mureşan, V. Găman, J. Morais - Yahaia, Takayuki - Tembo, Distefano, Vădrariu - Fatai
Rezerve: Lung jr., Ben Yousef, Budescu, Ivanovski, Nogo, De Amorim, Boumale

FC VASLUI: Coman - Milanov, Charalmbous, Varela, Sălăgeanu - Caue, N'Doye - Antal, Jumisse, Sînmărtean - M. Niculae
Rezerve: Straton, Celeban, Sburlea, N. Stanciu, Cînu, R. Costin, Varga

Arbitru:  Balaci Marian

Asistenţi: Nagy Miclos, Nicoară Marius

„E jupân, face ce vrea cu echipa” » Prima reacție de la Craiova, după ce Mitriță a fost sărit din schemă de Iordănescu: „Să-și vadă de viața lui!”
Nationala
La 38 de ani și niciun minut jucat la Manchester City, a prelungit până în 2025. Explicația incredibilă
Așteaptă un miracol! Lăsată acasă de Iordănescu, vedeta din Superligă mai are o singură speranță pentru a fi la EURO
Nationala

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”