FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CLUJ 6-0

VIDEO Au turbat "cîinii" » Dinamo a reuşit scorul sezonului în meciul cu U Cluj, scor 6-0

Grigore a pus rezultatul la adăpost transformînd sigur două penalty-uri // Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2013 00:00 / Actualizat sambata, 24 august 2013 00:02

Scăpaţi ca prin minune după 20 de minute de start penibile, roş-albii au făcut spectacol şi şi-au demolat "fraţii" de la Cluj.

Dinamo a început de parcă voia să dea foc clubului şi să-şi sacrifice antrenorul. Patru ocazii a avut U Cluj, toate din zonă centrală, una mai mare ca alta. Grecu (5) de-abia l-a deposedat pe Cristocea, ca ultim apărător, iar Luchin (6) a făcut acelaşi lucru cu Dedu.

Ultimul, în minutul 12, a ratat iar incredibil. Pînă şi Abrudan (20), urcat la un corner, era să marcheze, dar Bălgrădean a scos de sub bară.

Jobenul unui clasic
Cum fotbalul e pervers, imprevizibil, orice, numai ştiinţă exactă nu, scorul a arătat 3-0 pentru Dinamo la pauză! Veteranul Dănciulescu a mai scos din joben un Houdini, l-a silit pe Niculescu să-l faulteze în careu, iar Grigore (29) şi-a asumat rolul de a bate penalty-ul. A dat să rupă plasa, 1-0!

La fel a făcut, imediat, şi Boubacar (30): 2-0! La a treia ocazie de poartă, "cîinii" au mai punctat o dată: Matei i-a înnodat picioarele lui Mendy, fault în careu, Grigore a schimbat colţul şi-a executat din nou fără milă: 3-0!

Întrecere-n ratări
Începutul reprizei secunde a adus o "haită" flămîndă. Curtean şi Matei s-au întrecut în driblinguri, dar n-au putut intra cu mingea în plasa adversă. Dănciulescu (55) a fost aproape de golul serii, poate al etapei, însă balonul a căzut pe plasă. Lazăr (57) a reuşit să rateze cu poarta goală, Matei a fost blocat, în ultimă instanţă.

"Cîinii" erau turbaţi de furie şi de poftă de a marca. Luchin (58) a înscris după cornerul bătut bine de Lazăr. Logodit cu ghinionul, Danciu-gol (65) a reluat acrobatic, cu capul, mingea a refuzat să intre-n plasă.

Înjuraţi în prima jumătate de oră, dinamoviştii culegeau aplauze după aplauze din tribune. Danciu, călcîi, Curtean, gol, ca la spectacol. Apoi Rotariu s-a înscris şi el la cuvînt, 6-0, ura şi la casierie! Mulţescu poate surîde, în sfîrşit!

0-4 a fost raportul ocaziilor în minutul 20 al partidei de aseară. La pauză ajunsese la 4-4

8-1 a fost raportul ocaziilor în repriza secundă

"La început ne-au trecut cîteva gloanţe pe la ureche. Apoi, ne-am dezlănţuit!" (Gigi Mulţescu, antrenor Dinamo)

"Nu m-am temut de demitere, au fost multe provocări, multe intoxicări!" (Gigi Mulţescu, antrenor Dinamo)

"Am fost ruşinea ţării! Dacă ai atîtea ocazii şi nu dai nici un gol, e greu să rezişti contra lui Dinamo. De acum la U Cluj vor rămîne doar jucătorii cărora le pasă de această echipă" (Ionel Ganea, antrenor U Cluj)

ALTE ŞTIRI DE LA MECI:

Danciu, titular
Mulţescu a decis să-i ofere şansa să fie titular aseară veteranului Ionel Dănciulescu, 36 de ani şi jumătate, decizîndu-se să-l introducă în formula de start în dauna puştiului Valentin Balint, 19 ani. Danciu-gol nu mai fusese titular din etapa inagurală, iar în ultimele două meciuri a fost doar rezervă neutilizabilă. Prinsese, pînă aseară, 163 de minute, fără să marcheze.

INBOX
- Flavius Stoican (36 de ani) e noul antrenor al formaţiei secunde, care va activa în Liga 3-a.
- Roş-albilor li s-a propus un atacant de 19 ani, Daniel Unguru, fotbalist aflat în proprietatea Pandurilor, împrumutat la Clinceni. "Cîinii" vor să-l ia pe jucător în cantonamentul din Poiană.
- Luchin a marcat la primul său meci după ce-a revenit în echipă, după o lună de absenţă din cauza unei accidentări.
- Cristi Borcea a fost la meci, revenind în ţară după vacanţă: "Dinamo ar bate pe toţi dacă ar juca precum a făcut-o după prima jumătate de oră".

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”