FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAŞI - PANDURII 3-0

VIDEO BoBo Mat! » Surpriză în Copou! Pandurii a cedat şi la Iaşi: Bole şi Bosoi au făcut show: 3-0!

Bosoi a marcat ieri primul său gol în Liga 1

Articol de - Publicat sambata, 29 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 28 noiembrie 2014 22:47

Golurile lui Bole şi Bosoi plus autogolul lui Matulevicius au adus a doua victorie a Iaşiului în acest sezon şi au mărit emoţiile gorjenilor în ceea ce priveşte retrogradarea.

Munca lui Nicolo Napoli în Copou începe să se vadă! După succesul obţinut în Giuleşti, ieşenii au bifat aseară şi prima victorie pe teren propriu în acest sezon, cu toate că au evoluat aproape o repriză în superioritate, dintr-un exces de zel al "centralului" Alexandru Tudor.

Iată astfel că Pandurii pierd şi cînd au noroc, mai ales că pe lîngă cele trei reuşite, gazdele au lovit şi bara cu un şut al lui Olah. Elevii lui Napoli au controlat jocul de la început, reuşind să pună presiune la poarta lui Stanca încă din start.

Tabela s-a modificat prima oară după autogolul lui Matulevicius (13), care a deviat nefericit în poartă o centrare din corner. După cinci minute, Bole a dublat avantajul pe contraatac. Pandurii lui Grigoraş au fost total dezorientaţi, singura replică a lor venind la un şut modest al lui Shalaj din afara careului.

După eliminarea lui Creţu, moldovenii au rămas la fel de periculoşi. Curajul lor a fost răsplătit în minutul 58, cînd Bosoi a marcat un gol superb, şut puternic, sub bară, din colţul careului de 16 metri.

Debusolaţi, oaspeţii n-au mai avut puterea să revină, deşi puteau marca la ocaziile lui Shamsin sau Matulevicius. Pandurii rămîn în avarie, iar la finalul acestei etape ar putea ajunge sub linia retrogradării.

"A fost o victorie muncită, sînt foarte fericit pentru elevii mei. Aşteptăm meciul cu Steaua, sperăm să repetăm jocul făcut cu Pandurii" (Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iaşi)

"Le cer scuze gorjenilor pentru ce a jucat echipa mea azi. Fotbaliştii mei au arătat că nu merită să poarte tricoul acestei formaţii. Îmi e ruşine!" (Petre Grigoraş, antrenor Pandurii)