FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - U CLUJ 0-6

VIDEO » Ceahlăul - U Cluj 0-6 » Prima victorie pentru clujeni după 6 etape » George Ogăraru scrie istorie

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 decembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 06 decembrie 2014 18:11

U Cluj a învins pe Ceahlăul, 6-0, în primul meci al zilei şi a ieşit pentru moment din zona retrogradabilă. Succesul a consemnat cea mai categorică victorie din istoria ardelenilor în deplasare pe prima scenă, dar şi cea mai severă înfrîngere pe care au suferit-o moldovenii "acasă" în 18 sezoane în Liga 1.

Vezi aici autogolul lui Gorea

Clujenii au început foarte bine meciul şi în minutul 22 Mengolo a fost faultat de portarul Calancea, care a primit cartonşul roşu, iar Valentin Lemnaru a transformat penalty-ul fără emoţii.

Mengolo a continuat partida excelentă şi în ultimele minute ale primei reprize, 44 şi 46, a reuşit o dublă şi a stabilit scorul pauzei.

În cea de-a doua repriză, clujenii au continuat jocul foarte bun, iar Mengolo a reuşit să înscrie al treilea gol au său, în minutul 60, după ce i-a suflat mingea lui Jovici şi a înscris în poarta goală.

În minutul 69, arbitrul Adrian Comănescu a mai acordat un penalty pentru U Cluj şi Valentin Lemnaru a reuşit dulba, cu un şut la vinclu.

Scorul final a fost stabilit în minutul 80, cînd Gorea a deviat în prorpia poartă şutul lui Raul Costin.

După acestă victorie, elevii lui Geroge Ogăraru, au acumulat 18 puncte şi au urcat pe locul 11. O singură dată U Cluj a marcat cel puţin şase goluri în deplasare, dar a cîştigat la patru goluri diferenţă atunci, pe 8 octombrie 1933, Venus Bucureşti-U Cluj 3-7

Jucătorii lui Florin Marin au ajuns la 11 etape fără victorie şi rămîn pe locul 15, cu 14 puncte, fiind la înfrîngerea cu numărul 250 în Liga 1.

Echipe de start:

Ceahlăul: Calancea - Gheorghiu, Gorea, Cazan, Slavickas - Onciu, Tăbăcariu - Chitoşcă, Ştefănescu, Margină - Mîndruşcă
Rezerve: Jovici, Cîrjan, Căruţă, Pavel, Mateciuc, Popadiuc, Ţepeş

U Cluj: Panagopulos - Jovanovici, Skvorc, Ninu, Bambara - R.Costin, Ceppelini, Cristocea - Mengolo, Lemnaru, Viveiros
Rezerve: Dolha, Neag, Ciupe, Lungu, Kovacs, Achim, Martins