FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - CFR CLUJ 2-0

VIDEO Gata şi cu apărarea » A venit rîndul defensivei să îl trădeze pe Grigoraş: Mediaş - CFR 2-0

Frăsinescu a marcat aseară primul său gol în acest campionat

Articol de - Publicat marti, 03 decembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 03 decembrie 2013 09:32

Defensiva l-a trădat pe Grigoraş, iar trupa lui Dulca s-a impus fără probleme, după o repriză secundă dominată copios de gazde.

Ce se întîmplă la CFR? La începutul lui octombrie, toată lumea anunţa resuscitarea echipei sub comanda lui Petre Grigoraş. Ardelenii băteau 7-2 acasă pe Oţelul. După, au urmat 5 meciuri şi doar două goluri marcate. E drept, Grig şi-a aşezat bine echipa pe teren, băieţii nu au primit nici un gol. Dar atacul e aproape penibil!

Contra Gazului nici apărarea n-a mai mers. După o primă parte de neprivit, băieţii lui Cristi Dulca au văzut că se poate şi au început să dea tîrcoale careului advers. Florin Dan şi Frăsinescu au trimis bine pe poartă, în primele minute ale reprizei secunde, însă Felgueiras nu a lăsat nimic să treacă. Tade, intrat la pauză, nu a rezistat pe gazon decît 22 de minute: a lovit cu cotul şi a fost eliminat!

"Găzarii" au băgat cărbuni, au atacat şi au marcat de două ori: Frăsinescu, după un corner, l-a învins pe Felgueiras, cu 7 minute înainte de final, iar Roman a încheiat socotelile, tot cu capul.

Pentru Grigoraş încep problemele cu adevărat. Echipa nu marchează, dar nici apărarea nu mai funcţionează. CFR chiar arată ca o echipă de locul 9. Dincolo, e momentul lui Dulca şi al găştii lui de necunoscuţi cu care face minuni!

"Sînt extrem de fericit, îmi felicit toţi băieţii! Am dominat clar, ar fi fost o mare nedreptate să nu cîştigăm" (Cristian Dulca, antrenor Gaz Metan)

"Azi am pierdut şi oportunitatea de a ne apropia de podium. Nu cred că ne mai putem gîndi la ceva. Nu am avut ocazii de gol, nu am făcut nimic. A fost o victorie meritată pentru gazde. Avem probleme reale" (Petre Grigoraş, antrenor CFR)