FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOŞANI - OŢELUL 1-1

VIDEO GOL-keeperi » Botoşani şi Oţelul rămîn fără victorie în 2015: remiză şi în meciul direct, 1-1

Articol de - Publicat duminica, 15 martie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 14 martie 2015 23:37

Greşelile celor doi portari au decis scorul final, îngrijorător pentru oaspeţi, care se află cu un pas în eşalonul secund.

Cele două formaţii au oferit aseară o primă parte slabă, fără ocazii sau ritm. Singurele urme de tensiune s-au clădit pe intervenţiile nesigure ale lui Hotoboc, dar tabela a rămas nemodificată la capătul unei reprize de neprivit.

Grozavu şi-a găsit inspiraţia la pauză, introducîndu-l pe Croitoru, care a deschis scorul după numai cinci minute, cu o lovitură de cap din nouă metri. Reuşită la care s-a "evidenţiat" acelaşi Hotoboc, spectator în faţa unei mingi care a plutit în aer aproape trei secunde.

Curileac nu s-a lăsat mai prejos, a respins în faţă un şut al lui Cernat şi Hamroun a restabilit egalitatea (69). Nou-venitul Faug putea să aducă prima victorie a gazdelor din acest an, însă lovitura sa de cap a lovit transversala (72).

Goalkeeperii au salvat o partidă care, cel mai probabil, s-ar fi consumat în scenariul sec dictat în prima jumătate.

Fotbal şi karate
Singurul marcator al oaspeţilor, Jugurtha Hamroun, a fost eliminat cu un minut înaintea încheierii timpului regulamentar. "Centralul" Alexandru Dima i-a arătat direct cartonaşul roşu algerianului, după ce acesta l-a lovit cu piciorul în cap pe Neluţ Roşu, cu un procedeu demn de artele marţiale.

12 cartonaşe roşii au primit gălăţenii sezonul acesta

"Ne menţinem în lupta pentru evitarea retrogradării. Oţelul nu e căzută în Liga 2, eu sînt încrezător că voi putea salva echipa" ( Florin Marin, antrenor Oţelul)

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Lung Jr. s-a despărțit de Poli Iași » Semnează cu o echipă de play-off din Superliga

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”