FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - PANDURII 0-2

VIDEO Hora fericirii în Moldova » Pandurii a cîştigat cu 2-0 pe terenul lui FC Botoşani

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 august 2015 16:49

Pandurii a învins în deplasare pe FC Botoşani, scor 2-0, în etapa a opta a Ligii 1, după golurile reuşite de Ioan Hora şi Mihai Roman.

Vezi meciul în format liveTEXT

FC BOTOŞANI - PANDURII 0-2
A marcat:
I. Hora '36, Roman '90+5

Hora a ameninţat prima dată poarta moldovenilor în minutul 25, cînd a executat o lovitură liberă puţin peste poartă. În minutul 37 a venit şi golul. Ciucur şi-a bătut joc de defensiva botoşănenilor şi l-a servit perfect pe Hora în faţa porţii.

Partea a doua s-a făcut remarcată doar prin accidentarea extrem de urîtă suferită de Acsinte la un duel cu Mrzljak. Fotbalistul moldovenilor a fost transportat cu ambulanţa la spital şi jucătorul lui Iordănescu a văzut doar cartonaşul galben.

În ultima fază a meciului, Roman, intrat pe parcursul părţii secunde, a marcat după o greşeală a lui Fulop.

După acest meci, Pandurii urcă pe locul 5, cu 12 puncte, în timp ce FC Botoşani ocupă locul 10, cu 6 puncte. Moldovenii au o singură victorie în ultimele 12 jocuri din Liga 1, 1-0 cu CSMS Iaşi, în rest 5 remize şi 6 înfrîngeri.