FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FC ATIRAU 4-1

VIDEO Intercity de Giuleşti! » Rapidiştii s-au distrat în amicalul cu FC Atirau, scor 4-1

Alex Ioniţă a punctat din nou, după ce marcase în chiar primul amical al iernii, cu Brann Bergen

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 19 februarie 2012 09:23

Condusă încă din minutul 5, trupa lui Răzvan Lucescu a revenit şi a făcut scor cu modeştii kazahi.

VEZI AICI VIDEO!

Locul 10 în Kazahstan, echipa lui Zoran Filipovici, fost "gropar" al Craiovei Maxima în '83 şi ex-antrenor la Ceahlăul, i-a luat tare pe Pancu şi compania şi a deschis scorul după gafa lui Vîtcă. Noua achiziţie a giuleştenilor a degajat fix într-un adversar, iar mingea s-a scurs către poarta goală.

Alb-vişiniii s-au instalat apoi în ofensivă şi, rînd pe rînd, Deac, Teixeira şi Surdu au încercat buturile goalkeeperului kazah. Egalarea a venit după o fază fixă: Deac a centrat, Surdu a deviat pe spate şi Alexa a avut de îndeplinit o formalitate.

În a doua repriză, a fost rîndul lui Alexandru Ioniţă să-l facă, în sfîrşit, să zîmbească pe Lucescu jr. Atacantul împrumutat de la Koln a realizat "dubla" în doar 5 minute: a fructificat centrarea lui Ezequias şi a marcat golul meciului după o "foarfecă" de efect. Nu s-a terminat aşa pentru că puştiul Adrian Grigore a înscris din nou pentru giuleşteni, după un voleu din interiorul careului.

Şi Grigore e out
După ce Ştefan Grigorie a suferit o ruptură musculară la amicalul cu maghiarii de la Ujpest, Răzvan Lucescu nu se va putea baza la antrenamentele din următoarele zile nici pe Nicolae Grigore, accidentat la gleznă. Mijlocaşul a fost implicat în două dueluri tari în primele 30 de minute şi nu a mai putut evolua, lăsîndu-i locul pe teren lui Adrian Grigore, marcatorul ultimului gol al partidei de ieri.

Zotta a dat zăpada
Preşedintele Constantin Zotta a inspectat ieri stadionul şi alături de angajaţii clubului au început să deszăpezească gazonul din Giuleşti. "A început acţiunea «Deszăpezirea în Giuleşti». S-a lucrat toată noaptea, nu cu deţinuţi, doar cu forţele noastre. Era zapadă de un metru pe gazon, dar am izbîndit!" a fost şi mesajul postat pe pagina de Facebook a clubului.

Rapid - FC Atirau (Kazahstan, I) 4-1
Au marcat pentru rapidişti: Alexa (34), Al. Ioniţă I (77, 82), Ad. Grigore (87)
Rapid: Vîtcă - Rui Duarte, Burcă, Glauber, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Teixeira - Deac, Pancu, Surdu. Antrenor: Răzvan Lucescu. Au mai jucat: Marcos Antonio, Creţu, Ezequias, Pavlovici, Ad. Grigore, Al. Ioniţă II, Herea, M. Roman, Al. Ioniţă I

INBOX:
- Ovidiu Herea a revenit pe teren la amicalul de ieri şi a evoluat 45 de minute. Mijlocaşul ofensiv a acuzat dureri în ultimele zile la genunchi şi nu a fost forţat de Răzvan.
- Zoran Filipovici, tehnicianul lui FC Atirau, s-a aflat pe lista alb-vişiniilor la sfîrşitul sezonului 2009-2010, dar Marius Şumudică a fost alesul lui Copos

Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”
„Trebuiau încă 300 de jucători” » Victor Becali i-a dat replica lui Ionel Ganea: „Jigniri și prostii de genul nu își au rostul”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională