FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ACS POLI TIMIȘOARA 5-0

VIDEO Ionuț Popa nu a reușit minunea » ACS Poli va retrograda după înfrângerea suferită la Voluntari

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 mai 2016 17:02

FC Voluntari s-a impus în fața celor de la ACS Poli Timișoara, scor 5-0, în penultima etapă din play-out, după un meci pe care bănățenii l-au încheiat cu doi jucători eliminați.

Cele două formații erau despărțite de cinci puncte înaintea acestei partide, iar timișorenii aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la locul de baraj.

Vezi AICI VIDEO

Ilfovenii au deschis rapid scorul, în minutul 5, când Enceanu a trimis cu capul în poartă centrarea venită de la Filipov.

În minutul 22, centralul Cătălin Popa a dictat ușor penalty la o ținere a lui Torres, în urma căreia Adrian Bălan a căzut în careu, iar Laurențiu Rus a transformat lovitura de pedeapsă.

Timișoara a rămas în zece oameni în minutul 58, când Cânu a primit al doilea galben la un duel aerian cu Adrian Bălan.

Florin Marin a fost inspirat și l-a trimis în teren pe Tudorie, care a majorat avantajul gazdelor la numai trei minute după intrarea pe gazon.

Doman a primit direct cartonașul roșu, pentru o intrare cu talpa pe genunchiul unui adversar, în minutul 78.

Tudorie a semnat "dubla" în minutul 89, iar Voduț a închis tabela la 5-0, în primul minut de prelungire.

Timișoara este a doua echipă retrogradată, după Petrolul, în timp ce FC Voluntari va disputa meciul de baraj pentru rămânerea în prima ligă.