LIGA 1    •   

U CLUJ - CFR CLUJ 1-2

VIDEO Iubire la pungă » Suporterii Universităţii Cluj au făcut un gest unic în Liga 1

 
25 Noiembrie 2012
 

Fanii Universităţii au recurs la un gest unic în fotbalul românesc. Suporterii din peluza lui "U" au adunat 6.514 lei, sumă pe care le-au dat-o jucătorilor la finalul partidei cu CFR


Fanii lui "U" şi-au arătat din nou ataşamentul faţă de echipă. Deşi "studenţii" au pierdut derby-ul, suporterii i-au premiat pe jucători. Fanii au strîns în peluză 6.514 lei, în timpul partidei, iar la final suma a intrat în posesia jucătorilor.

Click aici pentru VIDEO!

Doi reprezentanţi ai galeriei au venit la zona mixtă, cu o pungă care conţinea suma colectată. Cei doi au mărturisit că gestul lor se vrea unul de susţinere a fotbaliştilor, care traversează o situaţie dificilă. Jucătorii nu şi-au mai primit salariile de 4 luni. Fanii au intrat în vestiar alături de antrenorul Marius Popescu şi i-au înmînat banii lui Zsolt Szilagyi, căpitanul lui "U". Banii au fost depuşi într-un seif, urmînd a fi împărţiţi de jucători în cursul zilei de luni.

"A fost dorinţa noastră să strîngem aceşti bani. Ştim ce dificultăţi sînt la echipă şi vrem să ajutăm. A dat fiecare dintre noi cît a putut. Să meargă băieţii la masă sau să-i folosească cum doresc ei"
suporter "U" Cluj
 
Comentarii (226)
mandpv964  (441 comentarii)
Postat de vasile_00 pe 25 Noiembrie 2012, 20:19
Aceeasi mentalitate proasta la voi ca si la Craiova: "toti iubesc si mandresc cu Universitatea!" sau "avem milioane de suporteri!". Daca ar fi adevarate aceste doua afirmatii, cu o cotizatie anuala de 50 lei (10€) a 500.000 de suporteri s-ar aduna 5 mil euro (totul legal platit prin banci de asociatiile de suporteri si nu in pungi a la JJ), care impreuna cu stadionul plin meci de meci, sponsorizari si drepturi tv ar asigura un buget suficient pt o echipa de top din Romania!!! Dar pana acolo e departe si mult prea multe lamentari, pungi (sper ca stiti ca acei bani trebuie declarati si sa se plateasca impozite), scandaluri si probabil una noua echipa de traditie care se des
Amice ,eu sunt ploiestean si tin cu Petrolul.La Ploiesti in meciul cu ultima clasata au fost peste zece mii de spectatori,platitori de bilete.Ii indemn pe clujeni ,pe romanii adevarati sa cumpere bilete si sa mearga la meciurile Universitatii,doar asa ii ajutati.incurajand-ui moral si material.Nu serveste la nimic ca va lamentati pe situri-le astea mergeti cu zecile de mii la meciuri si baietii vor juca fotbal.
26 Noiembrie 2012, 17:44   •   Comenteaza
vasile_00  (879 comentarii)
Postat de barnabas pe 25 Noiembrie 2012, 23:29
si de se desfiinteaza o reconstruim noi din judeteana ca si baietii de la Poli si si in divizia J daca o sa jucam tot o sa avem mai multi suporteri decat voi ! si sa nu va mai aud cu cupe si performanta ...o sa aduceti mai multa faima orasului cand o sa aveti echipe la toate sporturile cum avem noi ! acestea fiind spuse va rog nu intrati pe stirile despre "U" daca ne urati asha tare ... varsati`va frustrarile unde vreti voi nu suntem curiosi!
Poate sunt frustrat (desi n-am spart capul niciunui jandarm, n-am oprit meciuri si n-am batut oameni nevinovati pe strada) dar voi sunteti de 10 ori mai mult. Cu 6000 de lei in punga nu puteti face echipa de liga judeteana, iar daca vreti sa aveti un viitor incepeti sa va folositi chestia aia de pe gat ca altfel s-ar putea sa putrezeasca!
26 Noiembrie 2012, 08:26   •   Comenteaza
barnabas  (51 comentarii)
si de se desfiinteaza o reconstruim noi din judeteana ca si baietii de la Poli si si in divizia J daca o sa jucam tot o sa avem mai multi suporteri decat voi ! si sa nu va mai aud cu cupe si performanta ...o sa aduceti mai multa faima orasului cand o sa aveti echipe la toate sporturile cum avem noi ! acestea fiind spuse va rog nu intrati pe stirile despre "U" daca ne urati asha tare ... varsati`va frustrarile unde vreti voi nu suntem curiosi!
25 Noiembrie 2012, 23:29   •   Comenteaza
pol1iasi  (1729 comentarii)
Postat de vasile_00 pe 25 Noiembrie 2012, 20:19
Aceeasi mentalitate proasta la voi ca si la Craiova: "toti iubesc si mandresc cu Universitatea!" sau "avem milioane de suporteri!". Daca ar fi adevarate aceste doua afirmatii, cu o cotizatie anuala de 50 lei (10€) a 500.000 de suporteri s-ar aduna 5 mil euro (totul legal platit prin banci de asociatiile de suporteri si nu in pungi a la JJ), care impreuna cu stadionul plin meci de meci, sponsorizari si drepturi tv ar asigura un buget suficient pt o echipa de top din Romania!!! Dar pana acolo e departe si mult prea multe lamentari, pungi (sper ca stiti ca acei bani trebuie declarati si sa se plateasca impozite), scandaluri si probabil una noua echipa de traditie care se des
Foarte corect !! Bravo pentru comentariu ! Nu degeaba am fost, sunt si voi fi fan Universitatea Craiova ! Chiar daca nu am contribuit la clubul craiovean prin cumpararea de bilete, am achizitionat fulare, caciuli etc cu insemnele Stiintei !!!
25 Noiembrie 2012, 22:18   •   Comenteaza
vasile_00  (879 comentarii)
Postat de mandpv964 pe 25 Noiembrie 2012, 18:42
ti-era frig tare de aveai doua fulare?oricum pana acum cativa ani nici nu exista derbi-ul clujul-ui ca doar U exista si va exista fiind echipa de suflet a romanilor ardeleni dinCluj.
Aceeasi mentalitate proasta la voi ca si la Craiova: "toti iubesc si mandresc cu Universitatea!" sau "avem milioane de suporteri!". Daca ar fi adevarate aceste doua afirmatii, cu o cotizatie anuala de 50 lei (10€) a 500.000 de suporteri s-ar aduna 5 mil euro (totul legal platit prin banci de asociatiile de suporteri si nu in pungi a la JJ), care impreuna cu stadionul plin meci de meci, sponsorizari si drepturi tv ar asigura un buget suficient pt o echipa de top din Romania!!! Dar pana acolo e departe si mult prea multe lamentari, pungi (sper ca stiti ca acei bani trebuie declarati si sa se plateasca impozite), scandaluri si probabil una noua echipa de traditie care se des
25 Noiembrie 2012, 20:19   •   Comenteaza