FOTBAL  »  Superliga  »  ASA TG. MUREȘ - FC BOTOȘANI 2-0

VIDEO Pe un gazon înghețat, ASA Târgu Mureș se impune în fața lui FC Botoșani » Moldovenii, record de minute fără gol marcat

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 decembrie 2016 20:24

ASA Târgu Mureș a câștigat meciul jucat astăzi pe teren propriu contra lui FC Botoșani, scor 2-0, grație reușitelor lui Kuku și Morar.

VIDEO ASA Târgu Mureș - FC Botoșani 2-0
A marcat: Kuku '46, Morar '47
*Ciolacu a fost eliminat în minutul 77, când a primit al doilea galben
Click AICI pentru liveTEXT!

Prima mare ocazie i-a aparținut lui Târnovan, după doar patru minute de joc. Fotbalistul mureșenilor când a pătruns în zonă centrală, însă a fost blocat în momentul șutului, iar mingea a fost reținută de Mingote.

Dimitrov a mai avut o ocazie importantă de a marca înainte de pauză, dar șutul său de la distanță a fost deviat, iar mingea a trecut peste poartă.

ASA a început excelent ce-a de-a doua repriză și a punctat de două ori într-un interval de doar două minute. La prima acțiune de atac din cea de-a doua parte, Kuku a primit o pasă excelentă de la Marius Constantin și l-a învins pe Iliev, pentru ca un minut mai târziu Morar să reia în plasă o centrare expediată de Ciprian Rus.

FC Botoșani ar fi putut reveni în meci în minutul 65, dar șutul lui Vașvari a fost scos de sub bară de Mingote.

Intrat la pauză în locul lui Zicu, Ciolacu a fost eliminat în minutul 77 pentru al doilea galben, după ce fusese avertizat prima oară în minutul 68.

ASA Târgu Mureș înregistrează astfel a doua victorie consecutivă în Liga 1 și acumulează 9 puncte, în timp ce Botoșani ocupă în continuare primul loc de play-out.